Fornir kamienny standardowy
Obecnie coraz modniejsze stają się naturalne elementy wykończeniowe we wnętrzach. Mowa przede wszystkim o materiałach, które zbliżają nas do środowiska naturalnego, a przy tym są niezwykle praktyczne i po prostu ładne. Jednym z przykładów jest fornir kamienny, który cieszy się rosnącą popularnością, zarówno wśród zawodowych projektantów, jak i inwestorów czy samych właścicieli nieruchomości. Choćby z tego powodu warto przyjrzeć się bliżej temu, czym charakteryzuje się taki fornir, jakie ma zalety i gdzie można go wykorzystać, aby było modnie, ładnie i funkcjonalnie.
Fornir kamienny – co to jest?
W pierwszej kolejności warto jednak dokładnie wyjaśnić, czym jest fornir kamienny, ponieważ nadal niewiele osób orientuje się w tej kwestii. Najprościej rzecz ujmując, jest to cienka (1-3 mm), lecz mocna okładzina z kamienia naturalnego, którą można zastosować w wielu przypadkach. Materiał jest niezwykle uniwersalny, odporny na działanie wilgoci czy wody, dlatego sprawdza się w nawet najtrudniejszych okolicznościach. Oczywiście, poszczególne warianty różnią się między sobą specyfikacją techniczną, dlatego przy wyborze należy zwrócić uwagę na dokładne parametry i opis. Interesujący jest sam proces powstania forniru, który sprowadza się tak naprawdę do odłączenia wierzchniej warstwy kamienia z istniejącej płyty. Następnie wzmacnia się taką warstwę mocną żywicą z włókna szklanego i poliestru, która stanowi dodatkową ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych. Kamienny fornir zachowuje przy tym sporą elastyczność, co jest dużym atutem jeśli chodzi o jego późniejszy montaż.
Fornir kamienny – zastosowanie
Kamienny fornir jest na tyle uniwersalny, że można wykorzystać go praktycznie wszędzie. Mowa tutaj zarówno o wnętrzach mieszkalnych, ale też biurowych, a ponadto, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować tego typu dekorację w sklepie, restauracji, a nawet w urzędzie. Jest to bardzo bezpieczna wizualnie opcja, którą można dopasować praktycznie do każdej aranżacji. Fornir kamienny można wykorzystać bowiem zarówno we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych, loftowych, ale też klasycznych, w stylu glamour, art deco, a nawet w skandynawskim. Najbardziej będzie pasować oczywiście do estetyki loftowej czy industrialnej, ponieważ to tam mamy do czynienia z dużą ilością naturalnych materiałów. Zastosowanie forniru jest szerokie i sprowadza się głównie do wykończenia nim ścian czy mebli. Warto zaznaczyć, że tego typu okleiny nie stosuje się na posadzce, która jest jednak bardzo mocno eksploatowana i mogłaby szybko się zużyć.
Do czego pasuje kamienny fornir?
Fornir kamienny standardowy to dekoracja, którą można zestawić między innymi z naturalnymi materiałami, czyli przede wszystkim z drewnem. Nie oznacza to jednak, że na tym kończą się możliwości aranżacyjne związane z fornirem. Warstwę z kamienia można bowiem umieścić na meblach, kominkach, drzwiach, ale też na jednej ze ścian w dowolnym pomieszczeniu. Warto przy tym stosować tapety o dużych wymiarach, co pozwala na zredukowanie liczby łączeń, dzięki czemu uzyskamy niemal jednolitą powierzchnię. Fornirowane elementy mogą, w zależności od indywidualnej wizji, uzupełniać inne ozdoby, jak i wyróżniać się na ich tle. Bardzo często, taka fornirowana ściana jest jedną z głównych wizytówek nie tylko danego pomieszczenia, ale też całej nieruchomości. Z całą pewnością nikt nie przejdzie obojętnie obok tego typu dekoracji. Pamiętajmy jednak o tym, aby zachować umiar i wykorzystać go np. w jednym miejscu, a nie oklejać nim wszystkich ścian.
Fornir kamienny – wady i zalety
Kamienny fornir ma nie tylko szereg zastosowań, ale też liczne zalety, dzięki którym jest stosowany przez coraz więcej osób. Dlaczego warto wykorzystać tapety fornirowe w swoim wnętrzu? Sporym atutem forniru jest jego uniwersalność, a także elastyczność, co przekłada się na prosty montaż. Jednocześnie produkty te są bardzo lekkie, a przy tym trwałe, dzięki czemu większość wariantów można stosować nie tylko wewnątrz, ale także na zewnątrz, np. przy wejściu do domu. Dla wielu osób największą zaletą forniru z kamienia jest jego naturalność, dzięki czemu wprowadza się do swojej przestrzeni mieszkalnej czy biurowej element pochodzący ze środowiska naturalnego. Na uwagę zasługuje też atrakcyjna cena fornirów kamiennych, tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę wysoką jakość i funkcjonalność takiego produktu. Niewielkim kosztem można więc uzyskać taki efekt, jakbyśmy mieli do czynienia z prawdziwymi płytami kamiennymi, a nie tylko z fornirem. Nawet z bliska trudno zauważyć różnicę, efekt jest niezwykle zadowalający, nawet w przypadku bardzo wymagających odbiorców. Należy wspomnieć też o wadach fornirów kamiennych, choć jest to na tyle dobry materiał, że trudno znaleźć je od razu. Jednym z mankamentów jest to, że mimo dużej trwałości, nie zaleca się wykorzystywanie kamienia na podłodze, co może być pewnego rodzaju ograniczeniem. Fornir jest ponadto dość kłopotliwy w renowacji, o ile oczywiście będzie ona konieczna. W większości przypadków można bowiem podjąć działania prewencyjne, np. co jakiś czas impregnować kamień, głównie jeśli wykorzystywany jest na zewnątrz, np. na elewacji budynku. Impregnacja stanowi skuteczną ochronę przed wodą, kurzem, pyłem i uszkodzeniami mechanicznymi.
Czym kierować się przy wyborze forniru?
Jeśli podjęliśmy decyzję o zakupie okładziny z forniru dębowego, warto dokładnie przemyśleć wszelkie kwestie, w tym przede wszystkim to, gdzie zamierzamy umieścić kamień. Najczęściej jest on montowany na ścianie w salonie lub sypialni, ale też w przedpokoju, a nawet w kuchni czy łazience. W tych ostatnich pomieszczeniach warto zastosować fornir, który wykazuje się większą odpornością na działanie wilgoci. Oprócz przyklejenia forniru na ścianę, można wykorzystać go do obudowy toaletki czy kominka, a nawet zabudowy meblowej, np. w przypadku szafek kuchennych. Porównując poszczególne warianty najlepiej sprawdzić opis techniczny i na jego podstawie zdecydować się o wyborze konkretnego produktu.
Jaki fornir kamienny wybrać?
Wszystko jest uzależnione od tego, w jakich warunkach będzie wykorzystany fornir kamienny. W naszej ofercie przygotowaliśmy podział na na kategorie, które odpowiadają między innymi przeznaczeniu forniru (np. fornir kamienny na ścianę, fornir kamienny na elewację itd.). Podział dotyczy też fornirów ze względu na ich właściwości i charakterystykę. Mamy więc tutaj zarówno fornir samoprzylepny, ale też fornir kamienny ultracienki czy fornir kamienny podświetlany (półprzezroczysty). Standardowe forniry nadają się głównie do wnętrz, niezależnie od tego, w jakim stylu zostały urządzone, a także jakie jest przeznaczenie danego pomieszczenia. Wybierając ten element dekoracyjny trzeba też zwrócić uwagę z jakiego dokładnie materiału jest tworzony. W asortymencie naszego sklepu można znaleźć bowiem zarówno łupek, mikę, marmur, ale też piaskowiec czy wapień.
Jak zamontować fornir z kamienia?
Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób można zamontować kamienny fornir, aby spełnił on oczekiwania i przede wszystkim był trwały. Jak się okazuje, jest to prostsze, niż może się wydawać. Z zadaniem tym poradzi sobie dosłownie każdy, nawet bez użycia specjalistycznych narzędzi czy doświadczenia w tym obszarze. W tym celu wystarczy wykorzystać bowiem solidny klej montażowy. Fornir kamienny jest przesyłany w formie rulonu, a jego elastyczność sprawia, że montaż na ścianie, na płycie gipsowej czy meblowej jest szybki, łatwy i przyjemny. Przed przyklejeniem takiej warstwy należy jednak dokładnie przygotować podłoże, a więc oczyścić je z kurzu i wszelkich drobinek, które mogłyby spowodować jakieś nierówności. Następnie wyciskamy klej na fornir, a kolejno dokładnie go rozprowadzamy, np. za pomocą plastikowej szpachli, tak, aby nie uszkodzić powierzchni. Na końcu przyklejamy fornir, dociskając go do ściany. Możemy użyć też wałka, dzięki czemu warstwa kleju rozłoży się równomiernie na całej ścianie, a ponadto pozbędziemy się powietrza, które mogłoby powodować nierówności.
Co jeszcze warto wiedzieć o fornirze kamiennym?
Jak więc widzimy, możliwości jeśli chodzi o zastosowanie forniru kamiennego jest mnóstwo, i tylko od nas zależy, które rozwiązanie wybierzemy. Czy będzie to fornir kamienny na meble, fornir podświetlany półprzezroczysty, fornir na ścianę czy też jakikolwiek inny wariant. Jest więc w czym wybierać, a to sprawia, że w tak prosty i stosunkowo tani sposób można odmienić wygląd każdego wnętrza. Najważniejsze jest jednak podjęcie dobrej decyzji, dlatego najlepiej szczegółowo zapoznać się z naszym asortymentem, porównać najbardziej optymalne opcje i wybrać taką, która będzie optymalna w danej sytuacji. Tym bardziej, że forniry dostępne są od ręki, w atrakcyjnych cenach i z dostawą pod wskazany adres, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo czasu, energii i pieniędzy. W każdym przypadku, jeśli są jakieś pytania lub wątpliwości, można skontaktować się z naszymi specjalistami, którzy doradzą, które rozwiązanie sprawdzi się w danych okolicznościach.