Karnisze sufitowe

Sposób na pięknie dopracowane wnętrze, funkcjonalna ozdoba, a może metoda na zapewnienie sobie prywatności? Zastosowań karniszy sufitowych jest w zasadzie tyle, ile osób, którym zależy na ich zamontowaniu. Główne zadanie tego dodatku do wnętrza to możliwość zawieszenia firanek i zasłon. Nie można jednak zapominać o tym, że dobry karnisz sufitowy jest dostosowany kolorystycznie, ale też stylistycznie do wnętrza. W tym nowoczesnym sprawdzą się bardziej stonowane, minimalistyczne modele, np. ukryty karnisz, a w tym bardziej tradycyjnym lub glamour może stanowić istotny dodatek, który będzie wyróżniać się ciekawymi zdobieniami. We wnętrzu skandynawskim warto zamontować drewniany karnisz sufitowy biały, który doskonale komponuje się z tego rodzaju stylem.

Karnisz sufitowy - gwarancja komfortu, estetyki i funkcjonalności

Dobierając karnisze sufitowe do firan, zwróć również uwagę na to, jaką konkretnie funkcję pełni Twoje wnętrze. W niektórych pomieszczeniach prym będą wieść modele bardziej surowe, np. w łazience, a w innych pasują karnisze wprowadzające przytulną atmosferę do środka. Pamiętaj, by przy wyborze tego dodatku do swojego mieszkania kierować się przede wszystkim jego funkcjonalnością, wytrzymałością i względami estetycznymi. Dopasuj taki dodatek wedle własnego uznania, ale jednocześnie nie zapominaj, że każdy karnisz sufitowy powinien być dopasowany wymiarami do konkretnego okna, nad którym go zamontujesz. Zwróć uwagę również na to, jak będzie wyglądać przypinanie firanek do karnisza. To powinien być kolejny element, o którym nie należy zapominać (czyli Twoja wygoda), decydując się na karnisze do domu.

Pokazano 1-36 z 50 pozycji

Jaki karnisz sufitowy wybrać?

Wybór karniszy sufitowych to nie lada wyzwanie. Jednak jeżeli wiesz, w jakim stylu urządzasz swoje mieszkanie, dobór karniszy do sufitu nie powinien być zbyt skomplikowany. Decydując się na tego typu element, przede wszystkim zwróć uwagę na to, by karnisz był uzupełnieniem stylistyki Twojego mieszkania. Decydując się np. na wnętrze w estetyce glamour, warto postawić na karnisze sufitowe podwójne, które dodatkowo będą stanowić ozdobę Twojego pomieszczenia i jego ciekawe uzupełnienie. Z kolei we wnętrzach skandynawskich lepiej sprawdzą się karnisze sufitowe białe, współgrające kolorystycznie z tego rodzaju stylistyką.

Dobierając karnisz sufitowy, nie zapominaj również o jego funkcjonalności – dobry karnisz powinien utrzymać zasłony i firanki o konkretnej wadze. Dlatego, jeżeli decydujesz się na te ciężkie zasłony, dobrze, by karnisz także był dość masywny i solidny, a przede wszystkim pozwalał na utrzymanie zawieszonego materiału.

Ponadto karnisz musi być dopasowany do rozmiaru, ale też kształtu okna. W tym drugim przypadku sprawdzą się karnisze gięte, a także karnisze narożne.

Jakie są rodzaje karniszy sufitowych?

Karnisz sufitowy niejedno ma imię. Wyróżnić można przynajmniej kilka typów tego istotnego akcesorium. Wskazuje się m.in. na takie rodzaje jak:

  • karnisz pojedynczy – to rozwiązanie stworzone z myślą o klasycznych wnętrzach, w których zawiesza się tylko firanki. Do montowania tego typu karniszy niezbędne są: rurka stanowiąca podstawę karnisza, a także dopasowane wsporniki i końcówki, które razem tworzą jednolitą całość. Wszystko jest uzupełnione o dołączone żabki. Zwykle tego typu karnisze to konstrukcje oparte o metalową lub aluminiową rurkę;
  • karnisz sufitowy podwójny – inaczej karnisz dwutorowy lub karnisz szynowy oparty o szyny sufitowe, które pozwalają w niezwykle wygodny sposób zawiesić dwie niezależne od siebie firanki. Zwykle montaż takich dodatków jest bardzo prosty i polega na wkręceniu kołków do mocowania dostępnych w zestawie. Takie podwójne szyny mają też dużą wytrzymałość i spokojnie poradzą sobie nawet z kilkunastokilogramowym obciążeniem, co jest atutem np. w przypadku ciężkich zasłon;
  • karnisz z maskownicą – taki karnisz zabudowany jest dobrze zamaskowany. Dzięki temu wcale go nie widać i stanowi idealne miejsce na zawieszenie listew LED;
  • karnisze narożne – w ostatnim czasie bardzo modnym rozwiązaniem jest montowanie okien narożnych. Wszystkie one potrzebują również karniszy. Dlatego do ich zasłonięcia niezbędne są właśnie tego rodzaju karnisze. To dość prosta konstrukcja wyposażona w dodatkowy łącznik lub łuk, który pozwala na płynne przejście pomiędzy rurami. Dzięki temu całość wygląda niezwykle estetycznie;
  • karnisz gięty – stworzony z myślą o tzw. trudnych oknach, a więc tych o łukowatym lub okrągłym kształcie. Karnisz jest dopasowany do zasłonięcia tego typu okien, jednocześnie nie „niszcząc” ich struktury. Taki karnisz może zostać wygięty zgodnie z łukiem ściany, do której jest przymocowany. Drugim rozwiązaniem jest wygięcie karnisza w łuk odpowiadający linii zwieńczenia okna.

Jaki karnisz sufitowy do dużych okien?

Do dużych okien sprawdzą się różnego typu karnisze. Począwszy od tych tradycyjnych, poprzez te szynowe, które pozwolą na dodatkowe zamontowanie zasłon i zapewnienie w ten sposób prywatności. Bardzo istotne również, jaki kształt mają okna. W wielu pomieszczeniach, np. w pokojach urządzonych w stylu glamour stosowane są okna o łukowatym kształcie. Takie zwieńczone łukiem lub okrągłe okna potrzebują karniszy giętych, które doskonale dopasowują się do potrzeb konkretnego domu. Zwykle duże okna potrzebują zasłon, które stanowią duże obciążenie. Dlatego wybierając karnisz, sprawdź, jaką masę jest w stanie utrzymać. Dzięki temu Twoje zasłony i okna będą w pełni zabezpieczone przed różnego rodzaju niespodziankami.

Karnisze sufitowe do salonu – jak dobrać?

Salon to Twoje królestwo. To tu odpoczywasz po pracy, to tu przyjmujesz gości lub oglądasz telewizję wraz z bliskimi. Dlatego, chcąc zadbać o prywatność, a jednocześnie dyskretnie wkomponować karnisz do Twojego salonu, warto przemyśleć, jakimi cechami powinien się wyróżniać. Oczywistym jest fakt, że karnisz musi być dostosowany do stylu, jaki reprezentuje Twoje mieszkanie. Jednak to nie wszystko. Aby dobrze się prezentował, musi być dostosowany do Twojego okna. Okno łukowate potrzebuje karniszy giętych. Natomiast okno narożne powinno być zasłonięte firankami przymocowanymi do karniszy narożnych. Jeżeli nie chcesz, by karnisz rzucał się w oczy, zdecyduj się na model zabudowany. Dodatkową funkcją takiego karnisza jest możliwość zamontowania oświetlenia przysufitowego, dzięki któremu wprowadzisz miłą, ciepłą atmosferę do swojego wnętrza.

Karnisze sufitowe do sypialni – dlaczego są istotne?

Sypialnia to Twoja prywatna przestrzeń, gdzie odpoczywasz po ciężkim dniu pracy, wyciszasz się i spędzasz miło czas w gronie tych osób, na których najbardziej Ci zależy. Dlatego karnisz do sypialni powinien zapewniać prywatność, a jednocześnie jego kształt nie może rozpraszać i powodować, że trudno jest Ci skupić się na odpoczynku. Stąd też w sypialni sprawdzą się doskonale karnisze ukryte, praktycznie niewidoczne, które wprowadzają atmosferę przytulności i ciszy. Co ciekawe, tego typu karnisze posiadają również przestrzeń do zamontowania światełek LED, co jest dodatkowym ułatwieniem i ciekawą funkcjonalnością. Wyobraź sobie, że wracasz do domu i jedyne, o czym marzysz, to odpoczynek. Nie będziesz więc włączać światła głównego, a jedynie to zamontowane przy karniszu, wprowadzając tym samym klimat sprzyjający relaksowi i wyciszeniu.

Karnisze sufitowe do pokoju dziecięcego – czyli jak zapewnić dziecku prywatność?

Każdy z nas, nawet małe dziecko, marzy o prywatności w zaciszu własnego wnętrza. Teraz możesz zapewnić to Twojej pociesze, wybierając odpowiednie, dostosowane do parametrów okna karnisze do pokoju dziecięcego. W zależności od tego, jak zbudowane jest okno w tym pomieszczeniu, można zdecydować się na karnisz sufitowy pojedynczy albo karnisz podwójny. Dużą popularnością cieszą się też karnisze ukryte, czyli po prostu karnisze z osłoną. Taki schowany karnisz do pokoju dziecięcego nie będzie kusić młodego człowieka do jego eksploracji, a w konsekwencji zniszczenia. Z drugiej strony karnisz może stanowić ciekawą ozdobę pokoju dziecka. Na tym elemencie można zawiesić nie tylko firanki, ale też interesujące dodatki czy prace naszego malucha.

Nowoczesne karnisze sufitowe – gdzie się sprawdzą?

Karnisz sufitowy to idealne rozwiązanie nie tylko do modernistycznych wnętrz, ale również do przestrzeni loftowych, industrialnych, a nawet tych urządzonych w stylistyce skandynawskiej. Karnisz nowoczesny to minimalistyczny dodatek do Twojego wnętrza, który może zostać wzbogacony o ciekawe dodatki, np. o listwy karniszowe LED. Taki element w nienarzucający, a jednocześnie elegancki sposób rozświetli Twoją przestrzeń. Może też stanowić jedyne źródło światła np. w momencie, gdy chcesz odpocząć od codziennego zgiełku.

Karnisze sufitowe nowoczesne to Twój sposób, by nieco odświeżyć nawet to tradycyjne wnętrze. Pamiętaj, że nie każdy nowoczesny karnisz prezentuje się surowo. Wiele z nich wprowadza atmosferę przytulności do wnętrza. Dzięki uniwersalnemu designowi sprawdzą się w zestawieniu innych elementów dekoracyjnych. Szczególnie warto zwrócić uwagę na inne listwy dekoracyjne, które cechują się podobną estetyką. Sztukateria - ponieważ jest to szeroka kategoria dekorów zarówno minimalistycznych, jak i bogato zdobionych - również zaprezentuje się doskonale w towarzystwie maskownic karniszowych.

Maskownica sufitowa do karnisza – jaką funkcję pełni?

Maskownice karnisza to akcesorium przeznaczone do maskowania obecności karnisza. Karnisze z maskownicą to zwykle karnisze sufitowe nowoczesne, przy których można zamontować listwy LED, by elegancko podświetlały okna. Taką maskownicę można wykorzystać również do montażu regału lub półki. Taki karnisz sufitowy z maskownicą jest również łatwiejszy w założeniu niż klasyczny karnisz przysufitowy, ponieważ nie wymaga docinania i dopracowywania detali podczas montażu. Wszystko będzie zakryte dzięki maskownicy. Taki karnisz zabudowany to dość uniwersalne rozwiązanie, które pasuje nie tylko do nowoczesnych, ale też tradycyjnych przestrzeni.

Dobór karnisza wymaga od nas wiedzy związanej z budową okna, potencjalnego obciążenia, z jakim będzie musiał sobie radzić i ogólnego stylu mieszkania. Jednak, gdy już go dopasujemy, będziemy mogli się cieszyć z jego walorów estetycznych i z funkcjonalności, jaką zapewnia.

Produkt dodany do listy
Produkt dodany do porównania