Teraz czytasz
Wzory w aranżacji – przepis na spójne, niebanalne wnętrze
modny dywan geometryczny do salonu

Wzory, zaraz obok kolorów, stanowią najprostszy sposób na nadanie aranżacji charakteru. To dzięki nim neutralny, minimalistyczny wystrój nie jest pozbawiony wyrazu i zyskuje unikalność. Wzory trzeba jednak wykorzystywać umiejętnie, a jeśli chcemy łączyć je ze sobą, musimy wiedzieć, jakimi zasadami należy kierować się w tym procesie.

Jak mądrze wykorzystać wzory w aranżacji wnętrz?

Dzięki wzorom aranżacja może stać się ciekawsza, bardziej unikalna i wyrazista. Wzory tworzą także iluzję optyczną – mogą powiększać pomieszczenie, poszerzać je, a także dodawać przytulności. Wykorzystane nieumiejętnie, w nadmiarze dadzą jednak niekorzystny efekt przepychu. Jak więc mądrze korzystać z takiego potencjału? Najważniejsza zasada dotyczy umiaru. Wzory można wykorzystywać śmiało w aranżacji minimalistycznej, która tworzy neutralne tło. Ostrożnie trzeba zaś sięgać po nie w stylu tradycyjnym czy glamour. Kiedy zaś łączymy wzory, warto trzymać się pewnych zasad spójności. Różne wzory powinny mieć ten sam kolor, a wzory w innym kolorze powinny należeć do tej samej grupy (rodzaju). Można zatem łączyć tapety z motywem natury z wzorami florystycznymi na poduszkach czy dywanach. Nie należy jednak zestawiać takich motywów z wzorami geometrycznymi i odwrotnie.

tapeta kwiaty do sypialni inspiracje

Najmodniejsze motywy w 2023 roku

Trendy wnętrzarskie na rok 2023 bazują na motywach naturalnych i ekologicznych. Modne będą zatem wzory florystyczne z motywem flory i fauny, które do wnętrza wprowadzą na przykład fototapety orientalne z krajobrazami lub fototapety tropikalne. Na czasie pozostają także naturalne surowce, jak marmur czy drewno, dlatego ich unikalną fakturę mogą imitować nie tylko materiały wykończeniowe, ale również tekstylia. Dobre rozwiązanie w nowoczesnej aranżacji będą stanowić także lamele dekoracyjne, które są jednocześnie wzorem (pasy) i teksturą (drewno). Ich minimalistyczny, ciepły i elegancki charakter pozwoli odświeżyć wystrój bez efektu przesady.

dekoracyjne lamele na ozdobnej ścianie

 

Zobacz również

Łączenie wzorów – wady i zalety

Wykorzystanie wzorów w aranżacji ma dwie podstawowe zalety – pozwala nadawać aranżacji charakter i modyfikować wystrój, aby na przykład optycznie powiększyć pomieszczenie. Łącząc wzory, można spotęgować obie te korzyści, ale należy zachować przy tym ostrożność, aby uniknąć efektu odwrotnego do zamierzonego. Jeśli nowoczesna aranżacja jest pozbawiona wyrazu, można bezpiecznie wykorzystać w niej sprawdzony motyw wzorniczy – figury geometryczne. Pomocne będą zatem tapety geometryczne, tekstylia z nadrukami, a także nowoczesne dywany. Łącząc je ze sobą, należy trzymać się opisanych wyżej zasad, czyli spójności rodzajowej lub kolorystycznej. Jeśli więc stawiamy na romby na ścianę, niech ta sama figura gości także na poduszkach dekoracyjnych czy chodnikach. Ciekawym rozwiązaniem będą też wzory trójwymiarowe, czyli panele ścienne 3D. Ich montaż wprowadza do wnętrza nie tylko wzór, ale i fakturę. Jakie wady ma łączenie wzorów? To przede wszystkim pułapka aranżacyjna dla osób, które nie radzą sobie z harmonijnym łączeniem dekoracji. Mimo to potencjał wynikający z możliwości łączenia ze sobą różnych wzorów jest warty podjęcia takiego wyzwania.

kolorowa fototapeta nowoczesna

Wzory odświeżają wystrój, nadając mu unikalny charakter. Dzięki nim aranżacja nie jest bezosobowa i pozbawiona wyrazu. Wybierając wzory i łącząc je ze sobą, należy przestrzegać kilku zasad – postępując według nich, można liczyć na spektakularny efekt.

COPYRIGHT 2020 4wall.pl ALL RIGHTS RESERVED.

Do góry