Teraz czytasz
Rola tekstyliów w aranżacji wnętrz
dywan w salonie aranżacje inspiracje

Spis treści

  1. Wprowadzenie
  2. Rodzaje i zastosowanie tekstyliów 2.1. Tekstylia domowe 2.2. Tekstylia w stylu boho 2.3. Tekstylia jako obicia mebli
  3. Jak tekstylia zmieniają wystrój wnętrza? 3.1. Potencjał tekstyliów 3.2. Wprowadzanie kolorów, wzorów i faktur 3.3. Znaczenie jakości i rodzaju materiałów
  4. Tekstylia w aranżacji – jak, gdzie i kiedy? 4.1. Różnorodne zastosowania tekstyliów 4.2. Rola tekstyliów w surowych aranżacjach 4.3. Tekstylia w różnych stylach wnętrzarskich
  5. Praktyczne wykorzystanie tekstyliów 5.1. Szybka metamorfoza wnętrza 5.2. Zastosowanie tekstyliów w sezonowej zmianie wystroju
  6. Podsumowanie

 

Tekstylia łączą w sobie funkcje praktyczne i dekoracyjne. Ich rola w aranżacji wnętrz jest nieoceniona, bo choć kosztują stosunkowo niewiele, są przy tym niezwykle efektywne wizualnie i funkcjonalne. Jak można wykorzystać ich potencjał we wnętrzu?

Rodzaje i zastosowanie tekstyliów

Tekstylia to wszelkie elementy wyposażenia wnętrza wykonane z materiału lub imitujące tkaninę. Materiał ten może być naturalny lub syntetyczny, co ma znaczenie w odniesieniu do stylu aranżacyjnego danego pomieszczenia. Najpopularniejsze tekstylia domowe to między innymi zasłony, firanki, narzuty, koce, pledy, poduszki dekoracyjne i dywany. W stylu boho tekstylne dodatki pojawią się też na ścianie pod postacią makram. Nie można zapominać również o tym, że tekstylia to także obicia mebli, takich jak kanapy, fotele czy krzesła tapicerowane. Za pomocą tekstyliów do wnętrz wprowadza się różnorodne struktury, stąd do pewnego stopnia tkaniny w aranżacji mogą zastąpić też tapety strukturalne, wyglądające jak plecionka czy płótno.

stylowe tekstylia do salonu inpiracje

Jak tekstylia zmieniają wystrój wnętrza?

Potencjał tekstyliów w aranżacji wnętrza jest naprawdę ogromny. Jak zostało wspomniane, wiele takich elementów dekoracyjnych to produkty stosunkowo niedrogie, a jednocześnie bardzo efektowne i dodatkowo praktyczne. Z ich pomocą można wprowadzić do aranżacji kolory, wzory i faktury, które ożywiają wystrój. Taki zabieg zmienia charakter wnętrza i dodaje mu oryginalności. Ponieważ na tekstylia składa się w głównej mierze kolor i tekstura, przy wyborze takich produktów warto zwracać uwagę nie tylko na barwę materiału, ale również na jego jakość, pochodzenie, splot. O ile naturalne materiały, jak len czy wełna sprawdzają się w stylu rustykalnym czy boho, tak już do aranżacji w stylu glamour lepiej wybierać tkaniny takie jak welur, aksamit czy jedwab. Tekstylia mogą więc podkreślać sielski charakter wnętrza i ocieplać jego klimat lub dodawać aranżacji szyku i elegancji. Jeśli pomieszczenie wydaje się monotonne, z łatwością nadamy mu wyrazu, używając tekstyliów. Subtelne wzory czy wyraziste tekstury zapewnią wyjątkowy wystrój bez efektu przesady. Wystarczy tylko wiedzieć, po jakie tkaniny sięgnąć.

panele tapicerowane za kanapą aranżacje

Zobacz również
nowoczesna tapeta orientalna aranżacje

Tekstylia w aranżacji – jak, gdzie i kiedy?

Tekstylia znajdą swoje miejsce w każdej aranżacji, niezależnie od pomieszczenia czy stylu wnętrzarskiego. W przypadku surowych wystrojów będą pełniły rolę dodającą przytulności. Można wykorzystać je w minimalistycznym, loftowym czy industrialnym salonie. Jeśli pojawią się w nim eleganckie dywany, ciężkie zasłony i wysokiej jakości poduszki dekoracyjne, aranżacja nabierze wytwornego wyglądu. Jednocześnie ociepli chłodną aranżację i nada jej przytulnego efektu. Miękkość dywanu pod stopami czy poduszki pod głową sprawi, że wyposażenie wnętrza stanie się bardziej komfortowe dla gości i domowników. W podobny sposób tekstylia można wykorzystać również w innych pomieszczeniach, jak kuchnia, łazienka czy sypialnia. W kuchni rolę tekstyliów przejmują obrusy, rolety okienne czy tapicerowane krzesła, zaś w łazience między innymi dywaniki czy tapety strukturalne – nie tylko te imitujące tkaniny. Prawdziwym królestwem tekstyliów jest natomiast sypialnia, która spośród wszystkich pomieszczeń w całym domu powinna wyróżniać się największą przytulnością.

jasny dywan do sypialni aranżacje

Tekstylia wprowadzają do wnętrza wzory, kolory i tekstury. Warto sięgnąć po nie, kiedy aranżacja wydaje się nieprzytulna lub pozbawiona charakteru. Ponieważ tekstylia nie należą do kosztowych elementów wyposażenia, świetnie sprawdzą się także jako narzędzie do szybkiej i łatwej metamorfozy wnętrza, również sezonowej.

COPYRIGHT 2020 4wall.pl ALL RIGHTS RESERVED.

Do góry