Teraz czytasz
Styl loftowy – w jaki sposób ocieplić industrialne wnętrze?

Nie każdy wie, że ocieplony styl industrialny we wnętrzach nosi już znamiona stylu loftowego. Wiele osób stawia znak równości pomiędzy tymi dwoma stylami aranżacyjnymi, nie widząc różnicy między loftowym, a industrialnym mieszkaniem. Tymczasem to właśnie nadające “miękkości” i ciepła dodatki sprawiają, że surowe pofabryczne wnętrza stają się przytulnym loftem. Jak osiągnąć efekt plasujący się gdzieś pomiędzy tymi stylami?

Lamele – drewno w stylu loftowym

Styl industrialny charakteryzuje się surowością, zastosowaniem chłodnych kolorów i materiałów, które ociepla jedynie duża ilość naturalnego i sztucznego światła. Industrialne wnętrza rozpoznajemy po nagich żarówkach, widocznych przewodach elektrycznych, cegłach i betonie na ścianach, dużych oknach i dekoracjach, które nawiązują do przeszłości. Dla przełamania nieprzytulnego charakteru takiej aranżacji do wnętrz wprowadza się elementy drewna, w tym meble oraz dodatki, takie jak lamele. Lamele drewniane najczęściej montowane są w pionie, co pozwala optycznie podwyższyć pomieszczenie. Pełnią one przede wszystkim rolę dekoracyjną, ale – jako ścianka działowa – mogą stanowić również sposób na wydzielenie stref w pomieszczeniu typu open space. Lamele występują w wielu kolorach i wymiarach do wyboru, dlatego można je dostosować je do potrzeb każdej aranżacji. Oprócz lameli, świetnym rozwiązaniem będą drewniane panele akustyczne, które również ocieplą wnętrze.

Panele drewniane loft
Umiejętne wykorzystanie lameli lub paneli akustycznych zapewni nie tylko stylową ozdobę, ale także z powodzeniem całkowicie odmieni wnętrze.

 

 

Przytulna sypialnia w stylu industrialnym

Sypialnia w stylu industrialnym bywa pomieszczeniem nie tylko surowym aranżacyjnie, lecz niekiedy wręcz sterylnym. Nie każdy będzie w stanie wypoczywać efektywnie we wnętrzu, którego wystrój jest tak nieprzytulny, dlatego warto wykorzystać kilka sposobów na subtelne ocieplenie industrialnej aranżacji. Prosta metamorfoza wnętrza nie wymaga przeprowadzania prac remontowych. Kilka odpowiednio dobranych dodatków bez trudu nada wnętrzu pożądanego ciepła i “miękkości”. W sypialni można wykorzystać między innymi:

  • poszewki dekoracyjne z pluszowych materiałów,
  • miękkie, puszyste koce,
  • dywany w długim włosiem.

Nie bez znaczenia będą również dekoracje, które można postawić na stoliku nocnym czy komodzie. Ocieplający aranżację charakter mają między innymi świece czy zdobione osłonki na kwiaty. Ciekawy efekt w sypialni loftowej zapewni również montaż eleganckich wysokich listew przypodłogowych w jasnym kolorze lub naklejenie ozdobnych paneli ściennych, na przykład za wezgłowiem łóżka.

Industrialna fototapeta do sypialni
Ocieplenie industrialnej sypialni z pewnością ułatwią nam przytulne dodatki o miękkiej fakturze. Połączone z drewnianymi meblami i odpowiednim oświetleniem gwarantują wnętrzarski sukces.

 

Industrialne fototapety – przepis na niebanalne wnętrze

Styl industrialny stawia na surowe wykończenia, jak beton architektoniczny czy cegła na ścianie. Można jednak urozmaicić nieco wystrój tego typu za pomocą odpowiednio dobranej tapety. Motywy, które sprawdzą się w takich wnętrzach, to między innymi wzory geometryczne, wzory czarno-białe czy widoki przedstawiające miejskie uliczki lub mosty. Fototapety industrialne charakteryzuje stonowana, chłodna kolorystyka oraz wzornictwo nawiązujące do motywów typu:

Zobacz również
kolorowe drewniane lamele do salonu w stylu nowoczesnym

  • struktura cegły,
  • struktura betonu,
  • konstrukcje stalowe,
  • architektura,
  • abstrakcje.

W industrialnym wnętrzu można pokusić się również o tapetę z motywem roślinnym, przy czym nie każdy wzór sprawdzi się tutaj równie dobrze. Najpopularniejsze wzory florystyczne w stylu industrialnym to motyw dżungli i liści tropikalnych na ciemnym tle lub z efektem czarno-białej fotografii.

fototapeta orientalna meksykańska
Finezyjna fototapeta zdobiąca ścianę salonu to świetne rozwiązanie dla każdego stylu. Jednak wybór ciepłej kolorystyki wyjątkowo dobrze sprawdzi się w surowym wnętrzu, przełamując jego chłód.

 

Oświetlenie w stylu industrialnym

Ponieważ aranżacje w stylu industrialnym są chłodne i dominują w nich ciemne kolory, oświetlenie sztuczne odgrywa tutaj kluczową rolę. Nie wystarczy jednak zadbać o odpowiednią moc żarówek w lampach sufitowych czy ściennych. Konieczne jest zaprojektowanie całego systemu oświetlenia, najlepiej z podziałem na strefy oraz z uwzględnieniem dekoracyjnych punktów oświetleniowych. Poza charakterystycznymi nagimi żarówkami i kloszami z dymionego szkła czy metalu, warto postawić również na dyskretne listwy oświetleniowe, które stanowią źródło klimatycznego oświetlenia. Taśmy LED doskonale sprawdzą się między innymi w sypialni, w przedpokoju czy w salonie, który stanowi centrum wieczornej rozrywki.

Aby industrialne mieszkanie było jednocześnie modnie surowe i przytulne, warto ocieplić je odpowiednio dobranymi dodatkami. Drewno, duża ilość sztucznego światła czy tematyczne motywy wzornicze pomogą sprawić, że wnętrze stanie się przyjaźniejsze dla wszystkich domowników i gości.

COPYRIGHT 2020 4wall.pl ALL RIGHTS RESERVED.

Do góry