Minimalizm jest w modzie i dotyczy nie tylko stylizacji, ale również aranżacji wnętrz. Swoją popularność zyskał dzięki stylowi skandynawskiemu, który wyróżnia się właśnie minimalizmem. Charakteryzuje się on prostotą połączoną z funkcjonalnością, a tym samym z unikaniem efektu nagromadzenia przedmiotów i przepychu. Komu spodoba się styl minimalistyczny, gdzie się sprawdzi i jak wprowadzić go do swojego mieszkania?
Styl minimalistyczny – dla kogo?
Styl minimalistyczny jest idealny dla tych osób, które cenią sobie proste, a przy tym praktyczne rozwiązania. Wnętrza urządzone zgodnie z takim nurtem są przestronne, jasne, pozbawione nadmiaru elementów, wypełnione nieskomplikowanymi bryłami i naturalnymi kolorami. W minimalistycznym mieszkaniu nie ma miejsca na bibeloty, ale nie oznacza to, że nie można zastosować w nim żadnych dekoracji. Te powinny być jednak dobrane bardzo skrupulatnie, z zachowaniem umiaru. Dobrze również, aby pełniły nie tylko rolę ozdobną, ale także użytkową. Przykładowo, drewniane lamele dekoracyjne mogą ocieplać surowe, minimalistyczne wnętrze, a także poprawiać jego akustykę czy oddzielać od siebie dwie strefy w tym samym pomieszczeniu. Komu spodoba się minimalistyczne mieszkanie? Najlepiej odnajdą się w nim ci, którzy dobrze czują się w harmonijnym, spokojnym otoczeniu. Minimalistyczny dom łatwo jest utrzymać w idealnym porządku. Z kolei jasny i przestronny wystrój, napawa pozytywną energią – o ile minimalizm nie przechyla się w nim ku surowości, lecz ku przytulności.

Minimalistyczne dekoracje w aranżacji
Aby minimalistyczna aranżacja nie okazała się wręcz sterylna, należy dobrać do niej dodatki, które z jednej strony ocieplą wnętrze, a z drugiej nie zagracą go. Bowiem efekt przepychu jest w takim wystroju niedopuszczalny. Najlepsze dekoracje do mieszkań w stylu minimalistycznym to tekstylia i ozdoby ścienne. Warto je wykorzystać, ponieważ nie zajmują miejsca na podłodze czy blatach mebli. W skromnym i nowoczesnym pokoju dobrze prezentują się dywany, które poprawiają komfort cieplny i akustykę, a także dodają wnętrzu ciepła i przytulności. Jeśli zaś chodzi o dekoracje ścienne, to lepiej niż obrazy czy plakaty sprawdzają się tutaj takie materiały, jak panele gipsowe 3D oraz tapety. Panele z gipsu tworzą na ścianie elegancki, powtarzalny wzór, który harmonizuje z całym wystrojem. Z kolei tapety wprowadzają do aranżacji wzory i kolory, jednocześnie nie powodując efektu zagracenia przestrzeni. Najlepiej nadają się do tej roli tapety strukturalne, czyli tapety z tłoczeniami lub z wyraźną fakturą (np. piasku). Dobrą opcję stanowią też tapety geometryczne, które nadają wnętrzu optycznej głębi. Dekoracją w minimalistycznym wnętrzu może być także drewno, we wspomnianej już formie lameli. Takie elementy są klasyczne i ponadczasowe, jednocześnie ciepłe i eleganckie, dlatego pasują zarówno do tradycyjnych, jak i do nowoczesnych aranżacji.

Sypialnia w stylu minimalistycznym – zalety i wady
W jakim wnętrzu najlepiej sprawdza się styl minimalistyczny? Wiele osób wskaże tutaj jako dobry przykład przede wszystkim sypialnię. dlaczego minimalizm sprawdzi się właśnie w sypialni? Sprzyja on sprzyja zachowaniu harmonii, wspiera proces wycieszenia, a także ułatwia skupienie się, ponieważ “nie bombarduje” umysłu nadmiarem bodźców. W minimalistycznej sypialni może znajdować się jedynie łóżko, prosta szafka nocna i szafa na ubrania. Za wezgłowiem warto zamontować lamele na płycie lub filcu, ponieważ wygłuszą one wnętrze i poprawią jego akustykę. Czy minimalistyczna sypialnia spodoba się każdemu? Jej wadą może okazać się surowość tego stylu aranżacyjnego. Jeśli nie lubimy przebywać w skromnie urządzonych, jasnych wnętrzach, możemy czuć się nieswojo i nieprzytulnie w minimalistycznej sypialni. Taka sypialnia bowiem nie ma dekoracji, nadających jej oryginalny, prywatny charakter.

Minimalizm zyskuje wielbicieli wśród osób, które dążą do stworzenia w mieszkaniu atmosfery sprzyjającej skupieniu się na potrzebach duchowych, a nie materialnych. Warto pamiętać jednak, że nawet tak prosto urządzone wnętrza nie powinny być sterylne. Taka bezosobowa aranżacja stanie się zupełnie nieprzytulna dla domowników i ich gości.