Urządzenie pokoju dla chłopca to nie lada wyzwanie – zwłaszcza, jeśli jego wystrój ma być ponadczasowy. Projektując wnętrze dla niemowlaka, trudno jest przewidzieć, czym będzie interesował się chłopiec w wieku przedszkolnym. Można jednak wykorzystać rozwiązania na tyle uniwersalne, że aranżacja będzie atrakcyjna zarówno z punktu widzenia rodziców, jak i z punktu widzenia młodego człowieka bez względu na upływ lat. Jak tego dokonać?
Pokój dla chłopca – w jakim stylu?
Najbardziej uniwersalny i ponadczasowy styl wnętrzarski, który świetnie sprawdza się w pokojach dziecięcych to styl skandynawski. Charakteryzuje go bowiem prostota, stonowana kolorystyka, a także funkcjonalność. Na tle stworzonym z jasnych, neutralnych barw, kolorowe zabawki, plakaty i figurki nie dają efektu aranżacyjnego chaosu. Wręcz przeciwnie, pełnią rolę dekoracyjną i dodają wnętrzu charakteru. Decydując się na skandynawskie wnętrze, rodzic nie musi obawiać się, że prywatna przestrzeń dziecka nie będzie sprzyjała wypoczynkowi, efektywnej nauce czy skupieniu. Ponieważ skandi czerpie inspirację ze świata natury, zawsze tworzy klimat spokojny, relaksujący i wspierający koncentrację. Odpowiedni rezultat można osiągnąć nie tylko za sprawą kolorów, ale również za pomocą materiałów naturalnych czy motywów wzorniczych.

Najlepsze dodatki do pokoju chłopięcego
Pokój chłopca nie może obyć się bez takich mebli jak łóżko, biurko z krzesłem czy szafa. Jednak jest to jedynie podstawowe wyposażenie tego pomieszczenia. W zależności od zainteresowań malucha, warto wyznaczyć także przestrzeń, w której będzie mógł realizować swoją pasję. Jeśli zaś chodzi o dodatki dekoracyjne, to w pokoju chłopięcym zdecydowanie najlepiej sprawdzą się tapety i fototapety. Fototapety dla chłopca, wykonane z winylu czy dodatkowo laminowane, skutecznie ochronią ścianę przed drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi i zabrudzeniami (można je myć). Będą też zjawiskową dekoracją, która nada wnętrzu charakter. Ozdoby chłopięce dzielą się na różne kategorie, w zależności od tego, co przedstawiają. Najbardziej uniwersalne są fototapety w zwierzęta, odpowiednie i dla chłopców, i dla dziewcząt. Nieco mniej uniwersalne będą zaś między innymi tapety w samochody.

Ponadczasowy wystrój pokoju dziecięcego
Jak sprawić, aby pokój dziecięcy nie wymagał remontu przez co najmniej kilka lat? Odpowiedź na to pytanie stanowi wybór ponadczasowych rozwiązań, czyli opisanego wyżej stylu skandynawskiego z motywami naturalnymi, które nigdy nie wychodzą z mody. Warto też trzymać się zasady prostoty, na tyle, na ile pozwala na to charakter malucha. Ponadto, sprawdzonym sposobem na zharmonizowanie kolorystyki jest wykorzystanie elementów drewnianych, które tonują barwy wyraziste i dodają wnętrzu elegancji. W pokoju chłopca drewno może pojawić się na podłodze, ale też na ścianach jako lamele dekoracyjne. Co więcej, takie listewki warto wykorzystać również w roli mebli do przechowywania, montując na nich półki czy wieszaki. Nie należy zapominać także o roli tekstyliów, które ocieplają aranżację i nadają jej przytulność. Dywan w stylu skandynawskim sprawi, że pokój stanie się bardziej komfortowy w użytkowaniu.

Pokój dla chłopca kilkuletniego można urządzić w taki sposób, aby nie wymagał on remontu aż do momentu wkroczenia przez dziecko w wiek dojrzewania. Wystarczy postawić na tak neutralny styl aranżacyjny, jakim jest styl skandynawski – jasny, przytulny i elegancki nawet w wydaniu dziecięcym.