Teraz czytasz
Podpowiadamy jak ożywić białe wnętrza!
salon w stylu klasycznym dywan

Biel jest we wnętrzach popularna od wielu lat. Doceniamy ją za optyczne powiększenie i rozświetlenie pomieszczeń, a także za wprowadzenie wizualnego ładu i porządku. Z drugiej strony aranżacje oparte w dużym stopniu na bieli sprawiają wrażenie sterylnych i mało przytulnych. Jak ożywić białe wnętrza, aby nabrały zupełnie innego wyrazu?

 

Białe wnętrza – czy to dobry pomysł?

Białe wnętrze przywodzi na myśl elegancję i prostotę. Jest klasyczne, ponadczasowe i zawsze modne. Jakie są jego pozostałe zalety?

  • Optycznie powiększa i rozświetla pomieszczenie.
  • Idealnie pasuje do wielu stylów aranżacyjnych, m.in. do  minimalistycznego, skandynawskiego, nowoczesnego, glamour, czy prowansalskiego.
  • Stanowi piękne tło dla roślinności oraz dodatków drewnianych, kamiennych, czy stalowych.
  • Nie odciąga uwagi od dekoracji ściennych.
  • Sprawia wrażenie czystego, schludnego pomieszczenia.
  • Jednolite, spokojne kolory sprzyjają relaksowi.

Poznaliśmy już zalety płynące z posiadania białego wnętrza, czas zatem na największe wady:

  • Podatność na zabrudzenia. Białe meble, czy ściany wymagają regularnej pielęgnacji i odświeżania. Nie są najlepszym rozwiązaniem dla rodzin z małymi dziećmi, choć na rynku dostępne są zmywalne farby i tapety.
  • Wnętrze które nie zostało wzbogacone o dodatki lub akcesoria w innych kolorach, może sprawiać wrażenie sterylnego, a czasem wręcz nudnego.
Niebieski dywan do jasnego salonu
Istnieje wiele skutecznych sposobów na ocieplenie białego wnętrza. Wyjątkowo skuteczne jest wprowadzenie do niego zielonych roślin, dodatków tekstylnych w postaci zasłon czy położenie dywanu w odmiennej kolorystyce.

 

Uniwersalna biel – idealne rozwiązanie dla małego wnętrza

Białe wnętrze stanowi jeden z pierwszych wyborów posiadaczy małych mieszkań. Ich głównym celem jest oczywiście maksymalne powiększenie pomieszczeń w sposób wizualny. Wbrew pozorom urządzanie całych pokoi w białych barwach nie jest konieczne dla osiągnięcia tego efektu. Wystarczy wprowadzić białe, wysokie szafy, pomalować ściany na biało, czy zakupić białe szafki kuchenne, aby cieszyć się wizualnie powiększonym wnętrzem.

Podczas urządzania niewielkiego wnętrza należy pamiętać, że mniej znaczy więcej. Prostota i niewielka ilość dodatków sprawią, że pomieszczenia wydadzą się bardziej przestronne.

W przypadku malowania ścian przy użyciu dwóch kolorów, biały warto zastosować na górze. Ciekawym pomysłem jest również wykorzystanie pionowych lub poziomych pasków, które dadzą złudzenie wydłużenia lub poszerzenia wnętrza. W tym celu najlepiej zdecydować się na tapety.

Nieodzownym elementem każdego niewielkiego pomieszczenia jest lustro. Warto wybrać duże, w jasnej ramie.

 

Sposoby na ocieplenie wizerunku białego wnętrza

Jak ożywić białe wnętrza? Najlepszym pomysłem jest wprowadzenie kilku dekoracji, czy dodatków w innych odcieniach. W tym celu świetnie sprawdzą się zarówno standardowe tapety na ścianę, jak i fototapety. Mnogość wzorów i kolorów sprawia, że pasują do każdej aranżacji. Od klasycznych, poprzez rustykalne, aż po glamour,  nowoczesne, czy industrialne. Fototapety to doskonały wybór dla osób, które chciałyby ozdobić jedną ze ścian, zazwyczaj tę najbardziej odsłoniętą.

fototapeta biała cegła
Fototapeta imitująca cegłę świetnie sprawdzi się w minimalistycznym, jasnym wnętrzu, delikatne przełamując jego surowość.

 

Zobacz również
nowoczesna tapeta orientalna aranżacje

Kolejnym sposobem, aby nieco ocieplić białe wnętrze, są coraz bardziej popularne lamele dekoracyjne. Te charakterystyczne pionowe listwy nadadzą wnętrzu  niepowtarzalnego uroku. Można je umieścić na całej ścianie lub po bokach łóżka, kanapy, czy telewizora. Występują w wielu wariantach kolorystycznych. Do białych pomieszczeń pasuje nieomal każdy odcień.

lamele drewniane do łazienki dąb naturalny
Lamele w połączeniu z jasnymi ścianami i białymi meblami stanowią świetną kompozycję, nawzajem się uzupełniając. Dodatkowo naturalna przesłona okienna dodaje aranżacji stylowości i ciepła.

 

Ciekawym rozwiązaniem wydają się także gipsowe rozety. Te niewielkie, dekoracyjne elementy sprawiają, że białe wnętrze nabiera unikalnego charakteru. Zastosowanie ich na suficie pięknie podkreśli żyrandol. Rozety to ozdoby uniwersalne, pasują zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacji. Równie dobrą propozycją są listwy ścienne, które można stosować zarówno we wnętrzach klasycznych czy glamour, jak i nowoczesnych. Świetnym rozwiązaniem jest tworzenie z nich geometrycznych kompozycji i łączenie z tapetą lub innymi elementami kolorystycznymi. Jeśli szukamy nieco bardziej nowoczesnego rozwiązania, możemy postawić na listwy oświetleniowe, które nie tylko ocieplą wnętrze, ale będą stanowić również klimatyczne oświetlenie pomieszczenia.

listwy oświetleniowe do salonu inspiracje
Drobne źródła światła są niezwykle efektowne i potrafią zamienić najbardziej surowe wnętrze w przytulną, klimatyczną przestrzeń. Dodatkowe zastosowanie delikatnych dodatków w pastelowych kolorach całkowicie odmieni monotonną aranżację.

 

Jeśli chcemy zachować jednolitą, białą kolorystykę wnętrza, nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak zrobić. Jednak wtedy niebanalność naszej aranżacji będzie się opierała na różnorodności tekstur, wzorów i kształtów. W takiej sytuacji warto zastosować panele ścienne 3D, które nadadzą głębi pomieszczeniu. O ciekawszy charakter naszej przestrzeni możemy zadbać, dobierając odpowiednie dodatki w postaci dywanów, poduszek, wazonów czy obrazów.

Istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym nasze białe wnętrze nabierze klimatu i stanie się przytulne. Wybierz swój sposób na urozmaicenie swojej aranżacji i ciesz się stylowym pomieszczeniem.

COPYRIGHT 2020 4wall.pl ALL RIGHTS RESERVED.

Do góry