Teraz czytasz
Projektujemy sypialnię w stylu klasycznym – czym się kierować?

Ponadczasowy, wyważony i w dobrym guście – tak w skrócie można opisać styl klasyczny. Jego historia sięga kilkuset lat wstecz, lecz cały czas nie wychodzi on z mody. Pokochały go osoby, które mocno związane są z tradycją, lecz również te, które chcą nieco zaszaleć, jeśli chodzi o wystrój swojego mieszkania bądź domu. Dokonując metamorfoz w tym kierunku nie można jednak przesadzić. W końcu nie chcemy babcinego stylu, prawda? 🙂 Jeśli jednak taki jest Twój zamiar – pomożemy Ci osiągnąć ten efekt. Sypialnia w stylu klasycznym – czym kierować się przy jej projektowaniu? Poniżej kilka ciekawych porad.

Historia stylu klasycznego – skąd się wziął?

Projektowanie i aranżowanie sypialni w tym stylu jest z pewnością czynnością niecierpiącą zwłoki, jednak zanim do tego przystąpisz, warto zapoznać się z korzeniami tego wystroju. Styl klasyczny nawiązuje do aranżacji mających swoje początki w przeszłości kultury europejskiej, poczynając od starożytnego Grecji i Rzymu. Z tego okresu zaczerpnęliśmy choćby charakterystyczne motywy meandrujące, liści akantu czy też biało-czarną szachownicę, charakteryzującą materiały kamienne stosowane do wykończenia podłóg.

 

Duży wpływ na cechy stylu klasycznego miał także klasycyzm dotychczas reprezentowany choćby przez modne konsole, łukowe ściany czy motywy nawiązujące do scenek rodzajowych z życia francuskiej wsi typu toile de Jouy stosowane na tkaninach tworzących dekoracje okna, obiciowych oraz tapetach. Na dziedzictwo stylizacji klasycznych składają się również elementy stylu dworkowego mającego swoje korzenie w wystroju wnętrz polskich dworów szlacheckich. Dla wielu zwolenników stylu klasycznego inspirujący jest biedermeier, czyli XIX-wieczny styl mieszczański z charakterystycznymi meblami z drewna giętego i jasnymi tkaninami w delikatne motywy kwiatowe.

 

 

dekoracje do klasycznego wnętrza
Sztukateria w stylu klasycznym to coraz częściej spotykane zastosowanie. Może ona dodać nieco klasy, jednak nadal utrzymany zostanie nowoczesny sznyt.

Niezależnie jednak od konkretnej inspiracji aranżacje klasyczne wyróżnia harmonia, prostota, umiar, powaga, a także klasyczne proporcje. Bardzo ważną rolę w tego typu wnętrzach odgrywa również zasada symetrii – takie samo rozwiązanie, np. ustawienie mebli czy elementów wyposażenia musi być symetryczne wobec siebie. Wszystkie elementy komponujące wnętrze muszą być ze sobą powiązane. Jeśli więc na przykład wnętrze zaprojektowano na planie koła, motyw ten powtarza się na przykład na suficie, podłodze czy w formie mebli o zaokrąglonych kształtach.

Sypialnia w stylu klasycznym – jak zaprojektować ściany?

Teraz, kiedy znasz już ogólne zasady projektowania wnętrz w stylu klasycznym czas przejść do konkretów. Zacznijmy od ścian, które można stylizować na wiele sposobów. Takie wnętrze powinno wręcz czarować przytulnym charakterem i ciepłem, nawet na ścianach. Możesz postawić na jasną kolorystykę, do której zalicza się biele, beże, szarości, a także barwy ziemi, czyli zielenie, brązy czy nawet kolor czarny. Świetnie sprawdzą się również tapety białe o różnych fakturach, wzorach oraz odcieniach. Szczególnie wzory gładkie i w cieplejszych tonach cieszą się niezwykle dużą popularnością.

 

Jeśli wolisz coś nieco bardziej ekstrawaganckiego, postaw na fototapetę marmur. Pamiętaj jednak, aby trzymać się wspomnianej tonacji barw. Są to jednak jedne z często wybieranych modeli wśród marek. Już na samym starcie doda ona finezji i zaakcentuje całe pomieszczenie. W dodatku jest to rozwiązanie niezwykle korzystne w kontekście czasu metamorfozy. Tapety kładzie się bowiem szybciej, niż maluje kilka warstw farbą. Wystarczy dobry klej, dokładne przymierzenie materiału i sypialnia wygląda jak nowa!

Oświetlenie a sypialnia – jak dobrze je rozplanować?

Sypialnia powinna być miejscem codziennego relaksu po trudach dnia. Aby jeszcze bardziej się odprężyć, warto zastanowić się nad doborem odpowiedniego oświetlenia. W zależności od oczekiwanego efektu możesz zdecydować się na tradycyjną lampę. Z początku jej forma może wydawać się dosyć minimalistyczna, jednak materiał wykonania oraz mocne wykończenie spokojnie pozwolą osiągnąć oczekiwany rezultat. Mimo wszystko tym, co styl klasyczny lubi najbardziej są wracające do łask żyrandole. Jeśli chcesz, aby był on jak najbardziej widocznym akcentem w Twojej przestrzeni, warto postawić na model z dodatkiem pięknych kryształów. Taka lampa miewa często dodatkowe świeczniki lub żarówki, które mają za zadanie je imitować.

 

Po wyborze światła głównego, czas na dodatkowe jego źródła. W tej roli świetnie sprawdzą się modne lampy podłogowe, które można ustawić w rogu pomieszczenia bądź przy Twoim stoliku nocnym. W razie potrzeby doskonale doświetlą wnętrze, a także pomogą w zbudowaniu intymnej atmosfery. Dobrze jest jednak właściwie dobierać żarówki, które nie będą dawały zbyt mocnego światła. Tylko delikatny połysk sprawi, że będziesz w stanie faktycznie się zrelaksować.

Zobacz również
salon w retro vintage inspiracje

Meble do sypialni w stylu klasycznym – co warto o nich wiedzieć?

Aranżacja sypialni w stylu klasycznym jest przede wszystkim zależna od metrażu Twojej przestrzeni. Jeśli dysponujesz mniejszym pokojem, wówczas warto postawić na niezbyt duże łóżko, które będzie centrum Twojego wnętrza. Po bokach dobrze jest ustawić klasyczne szafki nocne z dodatkiem czarnych, bądź drewnianych uchwytów. Jeśli chcesz jeszcze bardziej podkreślić ciepły klimat, zdecyduj się na dodanie miękkiego obicia za swoimi plecami. Jest to rozwiązanie nieco tańsze, a potrafi dać efekt jak z okładek najlepszych wnętrzarskich magazynów. Koniecznie zadbaj jednak o miejsce na swoje rzeczy osobiste. Świetnym rozwiązaniem dla małych przestrzeni będzie duża szafa wnękowa z przesuwnymi drzwiami. Taki model pozwoli zaoszczędzić dużo miejsca. Pod kątem dodatków dobrze jest pamiętać o optycznym powiększaniu przestrzeni.

Fototapeta w stylu klasycznym
Klasyczne wnętrza bardzo lubią się z kolorami ziemi. Można do nich zaliczyć chociażby zielenie, brązy czy beże. Fototapety z motywem natury czy nawet zwierząt świetnie wpisze się w klimat naturalnego ciepła.

Jeśli jednak dysponujesz większym metrażem, możesz dać ponieść się swojej fantazji. Centralnym punktem może być duże łóżko z ciemnego drewna. Po bokach ponownie możesz ustawić szafki nocne, w których schowasz wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak książka czy ładowarka do telefonu. Możesz również postawić na duże szafy, jednak nie muszą one mieścić się w małych wnękach. Jeśli pracujesz z domu to możesz nawet pokusić się o wydzielenie miejsca na home-office. Biurko, klasyczne krzesło i duża ilość kwiatowych tekstyliów – z pewnością poczujesz się bardziej komfortowo nawet przez ustawowe osiem godzin pracy.

Modne dodatki oraz tekstylia w stylu glamour – z klasą i szykownie

Ściany w tak urządzonej sypialni nie mogą pozostać puste. Powinny na nich znaleźć się przede wszystkim obrazy, umieszczone w tradycyjnych ramach. Bardzo ważne jest jednak to, aby odcień był spójny z paletą pozostałych dodatków. Chociaż powszechnie wiadome jest, że styl klasyczny nie lubi przepychu, możesz pokusić się o dodanie obrazów z motywami kwiatowymi. W tym sezonie absolutnym hitem będą obrazy ukazujące naturę, bądź delikatną sztukę.

 

Nie można jednak zapomnieć o puchatych przyjaciołach, jakimi są dywany do sypialni. Coraz chętniej wybieranym motywem jest las oraz jego kwiatowe odpowiedniki. Dzięki nim nie tylko zyskasz ciepło, kiedy wstajesz ze swojego łóżka, lecz przede wszystkim idealnie wpisze się w całą klasyczną koncepcję wystroju. Do tego świetnie sprawdzą się nawiązujące kolorystyczne małe dywaniki pod biurko czy przy wyjściu na balkon. Ważne jest jednak, aby nie przesadzić ze zbyt dużą ilością kolorów, podobnie jak w przypadku zdobień frontów czy uchwytów mebli.

Nowoczesny dywan do klasycznego wnętrza
Ciepłe odcienie dywanów będą świetnie nawiązywały do klasycznego wystroju. Można jednak mieszać barwami, aby osiągnąć swój wymarzony efekt.

Nie można zapominać o kwiatach. Najlepiej, jeżeli będą one świeżo cięte. Umieszczone w bogato zdobionych wazonach sprawią, że pomieszczenie stanie się bardziej przytulne, a jednocześnie nabierze wyjątkowej lekkości. Jest ona niezwykle ważna przy masywnych, klasycznych dodatkach czy meblach. Porcelanowy bądź kryształowy wazon nada wytworny i elegancki charakter.

COPYRIGHT 2020 4wall.pl ALL RIGHTS RESERVED.

Do góry