Teraz czytasz
Otwarta kuchnia – najlepsze pomysły
nowoczesny aneks kuchenny inspiracje

Otwarta kuchnia to rozwiązanie, które zyskało na popularności wraz z modą na skandynawski styl aranżacyjny i jego charakterystyczne “open space”. Kuchnia połączona z salonem i/lub jadalnią ma wiele zalet, ale nie jest pozbawiona wad. Jak zaaranżować ją w ciekawy sposób, aby zniwelować niedoskonałości tego rozwiązania?

Otwarta kuchnia – wady i zalety

Kuchnia otwarta na salon to rozwiązanie korzystne przede wszystkim z punktu widzenia estetyki. Takie wnętrze jest jasne, przestronne, nowoczesne, a przy tym przytulne. Pozwala nam realizować odważniejsze pomysły bez obaw o efekt aranżacyjnej przesady czy o przytłoczenie wystroju zbyt wyrazistymi kolorami lub wzorami. Kiedy między kuchnią a salonem nie ma ścian, domownicy i ich goście mogą spędzać ze sobą czas nie tylko w trakcie spożywania posiłku, ale również podczas gotowania. Dla wielu osób jest to atut, który przysłania wszystkie wady tego rozwiązania. Tych jest natomiast kilka. Po pierwsze, trudno jest zachować spójność aranżacyjną pomiędzy kuchnią, częścią jadalnianą a salonem. Dodatkowo, w otwartej kuchni trzeba nieustannie dbać o idealny porządek, ponieważ jest ona równie reprezentacyjna, co sam pokój dzienny. Kolejnym problemem mogą okazać się też zapachy gotowania w salonie, kłopotliwe dla osób bardziej wrażliwych.

nowoczesna kuchnia otwarta na salon aranżacje
Zastosowanie lameli w celu zamaskowania mebli lub sprzętów kuchennych ma same zalety. Nie tylko gwarantuje aranżacyjną spójność ze strefą salonową, ale przede wszystkim, nawet w najmniejszym stopniu nie zajmuje miejsca ani nie ogranicza przepływu światła.

 

Jak oddzielić kuchnię od salonu?

Część problemów związanych z otwartą na salon kuchnią można rozwiązać lub przynajmniej częściowo zniwelować za pomocą odpowiednich rozwiązań. Jeśli chcemy zasłonić panujący w kuchni bałagan, powinniśmy oddzielić aneks kuchenny za pomocą ścianki ażurowej. Taka ścianka, co prawda w pewnym stopniu zamyka przestrzeń, ale jednocześnie przepuszcza światło i jest lekka aranżacyjnie, zatem nie przytłacza wnętrza. Ścianka ażurowa może powstać między kuchnią a salonem za sprawą lameli drewnianych. Lamele będą pełniły jednocześnie rolę dekoracyjną, a w razie potrzeby można dodatkowo “zagęścić” stworzoną z nich przesłonę, na przykład za pomocą doniczek z kwiatami. Jeśli nie chcemy tracić efektu otwartej przestrzeni, warto postawić na wyspę, która fizycznie oddziela salon od aneksu kuchennego, ale nie zamyka pomieszczenia. Ciekawy efekt daje również połączenie wyspy z lamelami wyprowadzonymi nie tylko na ścianę, ale również na sufit. Kuchnię od salonu warto oddzielić także wizualnie, w czym pomocne mogą okazać się takie rozwiązania jak:

  • oświetlenie strefowe,
  • tapety ścienne optycznie oddzielające strefy,
  • dekoracje i tekstylia charakterystyczne dla określonych stref wnętrza typu open space.

Tapeta do kuchni może jednocześnie oddzielać i łączyć tą część pomieszczenia z salonem za sprawą swoich wzorów czy kolorów. Warto pamiętać przy tym, że powinna to być wodoodporna tapeta, czyli tapeta winylowa lub laminowana. Z kolei dodatki takie jak dywan do salonu pozwolą podkreślić charakter tej części pomieszczenia – reprezentacyjny, przytulny, sprzyjający relaksowi.

lamele na filcu do nowoczesnej kuchni
Zastosowanie lameli dekoracyjnych na “granicy” dwóch stref zarówno na ścianie, jak i na suficie, pozwala je wizualnie oddzielić, a jednocześnie optycznie powiększyć pomieszczenie. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest możliwość podwieszenia oświetlenia i zamaskowania jego wszelkich niedoskonałości.

 

Zobacz również

Kuchnia otwarta na salon – jak stworzyć spójną aranżację

Kuchnia i salon w modelu open space powinny być spójne, a jednocześnie oddzielone od siebie wizualnie ze względu na różne funkcje poszczególnych stref tego pomieszczenia. Uzyskanie takiego efektu nie jest łatwe, ale da się je osiągnąć za sprawą wspólnych elementów, wzorów i kolorów. Przykładowo, tapeta do kuchni umieszczona pod szafkami może mieć taki sam wzór, jak tapeta w salonie na ścianie z telewizorem. Kluczowe jest również wizualne połączenie kuchni z salonem, między innymi za sprawą wspólnej podłogi czy listew – przysufitowych lub podłogowych. Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się także listwy oświetleniowe, które nocą podświetlą subtelnie całe wnętrze. Warto pamiętać również o potencjale kolorów, którymi można w prosty sposób zespolić dwie części pomieszczenia w jedną całość. Przykładowo, jeśli wybrana fototapeta do salonu jest utrzymana w tonach bieli i szarości, płytki do kuchni również powinny być białe lub szare, aby charakter aranżacji pozostawał spójny i harmonijny.

nowoczesny aneks kuchenny inspiracje
Aranżacyjna harmonia dwóch różnych funkcjonalnie przestrzeni jest możliwa dzięki zastosowaniu wielu rozwiązań. Jednym z nich może być kolorystyczne dopasowanie kuchennych mebli czy podłogi do dodatków dekoracyjnych w salonie. Równie dobrze sprawdzi się wspólne oświetlenie zarówno dla strefy wypoczynkowej, jak i aneksu.

 

Otwarta kuchnia to rozwiązanie efektowne, ale też wymagające. Aby salon z aneksem kuchennym zachwycał gości, trzeba urządzić go z myślą o równowadze wizualnej i funkcjonalnej pomiędzy obiema strefami.

COPYRIGHT 2020 4wall.pl ALL RIGHTS RESERVED.

Do góry