KOLORY WE WNĘTRZU. CIEPŁE CZY ZIMNE?

KOLORY WE WNĘTRZU. CIEPŁE CZY ZIMNE?

Kolory decydują o charakterze wnętrza i o tym, jak się w nim czujemy. Przywodzą na myśl relaks bądź doenergetyzowują. Ostatnio coraz bardziej modne stają się wnętrza chłodne, wręcz potraktowane całkowicie na biało bądź szaro. Znajdziemy także amatorow jednego, wyrazistego akcentu we wnętrzu. Niezależnie od tego, co wolisz, co wybrałeś/aś, albo czego jeszcze nie zdążyłeś/aś wybrać, ponieważ jesteś dopiero na etapie urządzania swojego wymarzonego domu, warto wiedzieć, jak wpływają na nas barwy.
 

Barwy ciepłe czy zimne?


Zimne wnętrza dekoracjeCiepłe i zimne barwy, bo o nich mowa, mają jeszcze jedną zaletę – właściwie zastosowane, potrafią podkreślić walory pomieszczenia oraz ukryć jego mankamenty.
Ściany pomalowane chłodnymi barwami mogą wizualnie poszerzyć pomieszczenie, natomiast ciepłymi – zwęzić je.
Wnętrze można odmienić nie tylko kolorem, ale także zastosowaniem odpowiedniej techniki malarskiej bądź jednego, wyrazistego akcentu.

Umiejętne ich połączenie pozwoli nam stworzyć szczególny styl, którym będziemy się cieszyć i który może na nas świadomie wpłynąć. Gdy sami nie czujemy się dość pewnie, by decydować o połączeniach, zawsze możemy skorzystać z pomocy projektanta. Wnętrze aranżuje się po to, by jak najlepiej czuć się we własnym mieszkaniu, dlatego też z zupełną swobodą można zrobić to po swojemu. 
Barwy mają właściwości terapeutyczne. Warto mieć to na uwadze, jeśli traktuje się swój dom jako oazę spokoju. Kolor pomarańczowy działa przeciw depresyjnie, poprawia nastrój ale i podnosi samoocenę. Żółty poprawia humor, stymuluje nasz mózg do działania, polepsza pamięć. Sprawia, że znacznie lepiej się koncentrujemy, łatwiej przyswajamy wiedzę. Soczysta zieleń poprawia humor, napawa optymizmem, koi zmęczenie.

Poszczególne pomieszczenia.

Każde nasze pomieszczenie ma inny charakter i inne przeznaczenie. Stosowanie pewnych kolorów w pewnych wnętrzach może się nie sprawdzić, a nawet zaburzyć nasze funkcjonowanie. 
W kuchni najlepiej postawić na barwy ciepłe – dodają apetytu! Ale jeśli dbamy o linię, zastanówmy się także nad chłodnym odcieniem ścian w kuchni: takie barwy skutecznie zmniejszają apetyt i sprawią, że znacznie łatwiej nam będzie zrzucić zbędne kilogramy.
Jeśli w Twoim mieszkaniu znajduje się specjalnie wydzielone miejsce do pracy, warto pomalować je na pomarańczowo, ponieważ pomarańczowy sprzyja koncentracji i jasności umysłu.
Bywa, że w naszym domu aranżujemy specjalną przestrzeń, dedykowaną wyciszeniu i zrelaksowaniu się po całym dniu. I tutaj nalezy postawić na jasnobrązowe ściany, które uspokajają i pozwalają zapomnieć o ciężkim dniu.

Ciepłe wnętrza tapeta ścienna

A co z sypialnią? Przesypiamy niemal 1/3 życia, to ważne, w jakich warunkach. Do sypialni poleca się jasnoniebieski - wyciszy nas przed snem oraz ułatwi zasypianie ale przyniesie ulgę w upalne dni. 
Do salonu czy pokoju dziennego możemy wybrać kolory jaśniejsze ale i bardziej nasycone, wtedy jednak pomalujmy mocniej jedną lub dwie ściany, a kolejne zostawmy jaśniejsze, aby nie przytłoczyć pomieszczenia. W salonie doskonale sprawdzą się jasne, pastelowe odcienie żółci oraz ciepłej zieleni. 
W łazience sprawdzą się odcienie pomarańczy oraz czerwieni. Można za eksperymentować także z kolorem wiśniowym oraz odcieniami brązów, taka łazienka jest przytulna. W przypadku małej łazienki zdecydujmy się na jaśniejsze ciepłe kolory – dają wrażenie powiększonej przestrzeni.  
Z kolei w sypialni możemy postawić na delikatne barwy, w tym także kolor kremowy czy odcienie pastelowe. Możemy tutaj zdecydować się zarówno na świeżą, bananową żółć, jak i trawiastą zieleń w połączeniu z bielą. 
I na koniec został nam korytarz i przedpokój. To pierwsze pomieszczenie, do jakiego wchodzimy po przekroczeniu progu domu. Tutaj rekomendujemy zdecydowane ciepłe kolory: nasyconą żółć, zieleń, malinę czy brąz ale i pastele z dodatkami w intensywniejszych kolorach.

Połącz ciepłe z zimnym albo postaw na coś zupełnie innego!

Zimne wnętrza dekoracje

A gdyby tak potraktować całą sprawę bardziej innowacyjnego i zaskakująco? I zamiast wybrać konkretny kolor – połączyć je, albo zastosować tapetę ścienną, która wniesie do pomieszczenia zupełnie inną energię?

Czy zawsze musimy się decydować na paletę ciepłą lub zimną? Oczywiście, że nie, kolory możemy różnorodnie łączyć. Jakie miksy współgrają ze sobą i zachwycają? Okazuje się, że bardzo mocne i pożądane stają się połączenia barw zimnych z ciepłymi. Bardzo interesującym połączeniem są szarości oraz odcienie czerwieni, na przykład malina. Szarość doskonale komponuje się także z soczystą zielenią, żółcią oraz pomarańczem, nawet bardziej nasyconym. Na salony skraca również  lekki brąz, w tym odcień kawy z mlekiem. Możemy łączyć go z odcieniami zimnymi, w tym z granatem butelkową zielenią oraz fioletem. 

Innym, nowatorskim rozwiązaniem jest zastosowanie tapety ściennej. 

Jeden, wyrazisty akcent, który od razu nadaje pomieszczeniu charakteru i wyrazu. W naszym sklepie internetowym posiadamy szeroki wybór tapet. Sprawdź, jak podziała na Ciebie połączenie tapety ściennej wraz z wytonowanym, dobrze komponującym się z nią kolorem. Baw się aranżacją swojego wnętrza i sprawdzaj rozwiązania, aż znajdziesz dla siebie to najbardziej optymalne.