Wiele osób marzy o garderobie, która będzie mogła pomieścić wszystkie ubrania, dodatki, a nawet walizki i inne bibeloty. Jeśli masz taką możliwość to spróbuj zaaranżować ją zaraz obok swojej sypialni. Takie rozwiązanie ma kilka dużych zalet, dzięki którym organizacja będzie u Ciebie na najwyższym poziomie. Nawet kilka metrów dodatkowej przestrzeni sprawi, że najważniejsze rzeczy będziesz mieć zawsze pod ręką. Pozostaje jednak kwestia urządzenia. Jak zaprojektować ją tak, aby cieszyła oko i spełniała wszystkie Twoje oczekiwania? Przeczytaj poniższy artykuł, a gwarantujemy dużą dawkę inspiracji!
Garderoba w sypialni – stwórz strefę podziałów
Połączenie pomieszczeń sypialni oraz garderoby jest coraz chętniej stosowanym rozwiązaniem. Wiele osób patrzy na to pod kątem praktyczności, lecz również estetyki. W zależności od rozmiarów zarówno sypialni, jak i garderoby, a także budżetu, jaki chcesz przeznaczyć na zaprojektowanie i urządzenie praktycznego miejsca do przechowywania w tej przestrzeni, możesz kierować się kilkoma sposobami. Pierwszym z nich, który będzie niezwykle szybki oraz tani będzie ukrycie garderoby za przepierzeniem. Tylko od Ciebie będzie zależeć, jak materiał wybierzesz na estetyczną zasłonkę. Może to być kotara z mięsistego materiału i ozdobnymi elementami, elegancki parawan czy przesuwne panele na szynach.

Ciekawym trendem jest również wykorzystywanie ścianek połowicznych, które są jedynie zaznaczeniem w przestrzeni wnętrza. Aby to osiągnąć, odsuń łóżka od ściany na co najmniej 120 centymetrów. Dzięki temu zyskasz przestrzeń garderobianą za strefą wypoczynku. Nie będzie ona bardzo widoczna, a kiedy Ty będziesz oddawać się błogiemu relaksowi, wszystkie Twoje rzeczy osobiste będą dobrze ukryte. Możesz również pokusić się o budowę wysokiego, tapicerowanego zagłówka. W takim przypadku oddzielisz obie przestrzenie i zyskasz stylową oprawę zwykłego łóżka.
Szafy wnękowe bądź zabudowa – postaw na nowoczesność!
Powyżej podane przykłady nie są oczywiście jedynymi. Najpopularniejszy, a zarazem najbardziej estetyczny sposób na szybkie wygospodarowanie przestrzeni to zainwestowanie w szafy wnękowe bądź zabudowę już wykonanej wnęki. Przy mniejszym budżecie na szafę możesz zainwestować w szyny, na których zamontujesz przesuwne drzwi. Dzięki temu rozwiązaniu zyskasz dodatkową powierzchnię na wieszaki oraz półki, a także zaoszczędzisz miejsce na niepotrzebne otwieranie typowych drzwi skrzydłowych.
Dodatkowo możesz zamontować je bezpośrednio na ścianie. Jeśli dysponujesz większym budżetem dobrze jest postawić na szafę wnękową z wypełnieniem, a także wszelkimi ściankami bocznymi oraz tylnymi. Dzięki temu Twoje ubrania i inne rzeczy osobiste nie będą bezpośrednio stykały się z powierzchnią ścian.
A co na ściany w małej garderobie?
Kiedy masz już wydzieloną strefę garderobianą, czas na rozpoczęcie jej aranżacji. Bardzo istotnym czynnikiem przy planowaniu wystroju są ściany. Wszystko zależy bowiem od tego, jak bardzo zabudowaną przestrzeń wolisz mieć. Jeśli zostanie Ci nieco wolnego miejsca, możesz pomyśleć nad eleganckim wykończeniem. W nowoczesnym wystroju świetnie sprawdzą się lamele ścienne, którymi możesz się posłużyć przy wykańczaniu także i sypialni. Będą stanowiły eleganckie przejście, zwłaszcza jeśli Twoja garderoba ma być otwarta na pokój i jest umiejscowiona najzwyczajniej za drugą ścianą.

Jeśli wolisz nieco bardziej klasyczne rozwiązania, możesz postawić na eleganckie tapety. Możesz dosłownie przebierać w kolorach, wzorach, a nawet fakturach. Będą też świetnym rozwiązaniem, jeśli nie planujesz montować ściany bocznej ani tylnej. Dzięki temu odzież i rzeczy osobiste nie będą dotykać ścian, co może skutkować plamami czy zwiększonym gromadzeniem się kurzu.
Półki i relingi w małej garderobie – dobry patent na metraż!
Ile osób, tyle pomysłów, dlatego warto zastanowić się nad tym, jak odpowiednio urządzić same półki czy relingi. Podczas planowania układu garderoby dobrze jest ustalić, ile miejsca zajmie drążek z ubraniami. Pamiętaj jednak, że płaszcze czy sukienki zajmą zdecydowanie więcej przestrzeni niż koszule czy bluzy. Zastanów się także, ile potrzebujesz półek oraz jaka powinna być ich wysokość. Może wolisz trzymać swoje koszulki i spodnie w eleganckich pudełkach? A co, jeśli preferujesz samo składanie ich w kostkę tak, aby zawsze były pod ręką? Wybór należy już tylko do Ciebie.
Bardzo częstym rozwiązaniem zaraz obok standardowych szuflad są druciane kosze. Te głębsze mogą posłużyć jako miejsce przechowywania bielizny, a nieco płytsze idealnie sprawdzą się na biżuterię oraz inne, drobne akcesoria. Gdy określisz już podstawy, możesz zacząć zastanawiać się nad dodatkowymi udogodnieniami. W końcu kto nie chciałby mieć osobnego miejsca na żelazko, deskę do prasowania czy inne sprzęty? A może jesteś koneserem eleganckiego wyglądu i bez posegregowanych krawatów czy apaszek nie umiesz normalnie funkcjonować? Jeśli tak, zaplanuj specjalne uchwyty, aby wykorzystać przestrzeń do maksimum i zachować przy tym porządek.
Dlaczego akcesoria w małej garderobie będą świetnie się sprawdzać?
Nawet mała garderoba w sypialni potrafi pomieścić wiele rzeczy pierwszej potrzeby, jak i tych, które używać bardzo rzadko. Aby uniknąć przenosin nieładu do wnętrza mebla, możesz zastosować kilka ciekawych patentów. Pierwszym z nich jest przechowywanie części bielizny w pudełkach bądź drucianych koszach, aby mieć do nich łatwiejszy dostęp. Z kolei płytkie szuflady wypełnij przegródkami bądź tacami, co ułatwi Ci zachowanie porządku w biżuterii, dodatkach czy nawet ubraniach sportowych.

Rzadziej używane elementy odzieży bądź te sezonowe schowaj w pokrowcach i umieść na samym tyle szafy. Jeśli masz dużo dodatków, takich jak szale, torebki czy inne elementy, które chcesz uwydatnić, zawieś je na dedykowanych pod to wieszakach. A co z butami? Jeśli pozwala Ci na to przestrzeń, możesz ustawić ja na prawidłach. Zaoszczędzisz dzięki temu sporo przestrzeni, a wszystkie trampki, botki czy szpilki będą elegancko wyeksponowane.
Oświetlenie oraz tekstylia – jak zrobić to z pomysłem w małej garderobie?
Urządziłeś się według własnych upodobań? Świetnie! Teraz czas na wykończenie przestrzeni kilkoma dodatkami. Z pewnością będzie Ci potrzebne oświetlenie, bowiem nie zawsze z samego rana jest widno, a Ty musisz znaleźć swoją ulubioną koszulę bądź sukienkę. Bardzo często wykorzystywanym patentem jest montowanie oświetlenia punktowego, które skierowane jest pod różnymi kątami całej garderoby. Jeśli nie jesteś zwolennikiem tego rozwiązania, możesz również pokusić się o jedno, centralne źródło światła w postaci lampy bądź plafonu. Idealnie zmiękczy i ociepli całe wnętrze, a Ty bez problemu znajdziesz to, czego akurat szukasz.
Niekwestionowanym liderem wśród garderobianych tekstyliów są dywany. Nie jest istotne, czy na podłodze masz eleganckie kafle o dużym metrażu czy przytulne, drewniane panele. Ten subtelny materiał zawsze poprawia nastrój, kiedy nie musisz stać bosymi stopami na zimnych płytkach. Jeśli masz na to odpowiednio dużo miejsca, nie wahaj się skusić na lustro. Optycznie powiększy przestrzeń, a Ty będziesz mógł sprawdzić, jak prezentujesz się w wybranej stylizacji do pracy, na randkę czy na elegancką kolację z szefem.
Czasami zdarza się tak, że zostaje Ci wolne miejsce w garderobie. Zamiast próbować na siłę pakować tam wszystkie swoje rzeczy, spróbuj postawić na eleganckie dodatki. Ciekawym zabiegiem jest umieszczenie na wolnej półce wazonu z ulubionymi kwiatami, świecy dekoracyjnej bądź doniczki. Należy jednak pamiętać, aby stały one w miejscu, z którego nie spadną tak łatwo. W końcu kto chciałby z samego rana zbierać potłuczone szkło, kiedy spieszy się do pracy?