Teraz czytasz
Salon w paryskim stylu – minimalny i stonowany styl wnętrzarski

Wyrafinowana prostota z nutą finezji, purystyczny minimalizm, przestrzeń, jasne kolory i oszczędność form  – tak w największym skrócie można określić styl paryski we wnętrzach. Styl znad Sekwany to synonim klasycznej elegancji oraz dobrego smaku i gustu. Łączy w sobie stare z nowym, urzeka subtelnością i wyrafinowaniem. Styl francuskich kamienic na dobre zagościł w polskich wnętrzach. Ich urok pokazuje na swoim blogu między innymi Kasia Tusk. Czym charakteryzuje się paryski szyk we wnętrzach? Czy można stworzyć eleganckie francuskie wnętrza w małym mieszkaniu w bloku? Podpowiadamy, jak wprowadzić paryski szyk do własnego mieszkania.

Francuski styl w nowoczesnym wydaniu łączy dwa skrajnie różne światy – elegancki, vintage, klasyczny z nowoczesnością i niezobowiązującą eklektyczną nonszalancją. W efekcie tych dwóch ekstremów otrzymujemy nieoczywiste wnętrze z lekkim urokiem awangardy. Lecz o ile w eklektyzmie panuje zupełna swoboda aranżacyjna, o tyle styl paryski we wnętrzach charakteryzuje jedna podstawowa zasada – mniej znaczy więcej. Jak stworzyć aranżację w stylu znad Sekwany? O tym poniżej.

Paryski styl w aranżacji wnętrz – charakterystyka

Moda na apartamenty w starych kamienicach trwa w najlepsze, a wraz nią trend na paryski styl we wnętrzach. Czym się charakteryzuje? Symetria to słowo klucz do zbudowania francuskiego klimatu we wnętrzach. To ona wnosi harmonię do całej aranżacji. Wnętrza w paryskim wnętrzu to przestrzeń, dużo światła i jeszcze więcej bieli. Naturalne materiały oraz eleganckie dekory to kwintesencja stylu francuskiego w nowoczesnym wydaniu. Aranżacje inspirowane mieszkaniem paryskich kamienic urzekają delikatną kolorystyką i wabią wysmakowanymi dodatkami. Tego typu wnętrza stworzone są dla każdego, kto kocha szyk i prostotę. Tutaj nie ma miejsca na nieład, wszystko musi ze sobą harmonijnie korespondować.

  • Paryska aranżacja – charakterystyczne cechy:
  • Stonowana kolorystyka, w której dominuje biel, beże i szarości
  • Naturalne materiały – drewno, marmur, jedwab, aksamit, len
  • Minimalizm i klasyczna prostota – umiar w dodatkach wzorach
  • Eleganckie meble w postaci miękkiej, tapicerowanej sofy lub kanapy i foteli
  • Wyszukane dodatki inspirowanych stylem retro
  • Eleganckie wykończenie (gipsowa sztukateria, marmurowe blaty, drewniana podłoga)

Paryski styl w mieszkaniu w bloku

Paryskie aranżacje cechuje przede wszystkim przestrzenność wnętrz – wysokie sufity, duże okna, okazałe drzwi z podwójnym skrzydłem. Nie oznacza to jednak, że w małym mieszkaniu w bloku nie zaaranżujemy wnętrz inspirowanych francuskim szykiem (parisian chic). Bynajmniej. Wystarczy tylko zastosować parę istotnych zasad. Po pierwsze jasne ściany – w kolorze bieli, ecru lub jasnego beżu. One będą bazą dla stworzenia aranżacji w paryskim stylu. Możemy w tym celu użyć jasnej farby lub zastosować tapetę na ścianie. By optycznie powiększyć małą przestrzeń w bloku, warto sięgnąć po tapety brokatowe, które pięknie odbijają światło. Znajdą je Państwo w ofercie sklepu internetowego z tapetami 4wall.pl (https://4wall.pl/123_tapety-z-brokatem). Tapeta z brokatem jasna zastosowana w salonie lub sypialni wniesie do wnętrza przestrzeń, jasność, świeżość i ponadczasową elegancję. Po drugie unikamy przesytu i stawiamy na minimum mebli i dekoracji. Najważniejsze jest, by wizualnie dodać przestrzeni dlatego podłoga również powinna być utrzymana w jasnej tonacji – może to być biała posadzka, bielone drewniane panele lub jakże popularny obecnie jasny parkiet w jodełkę, który na dobre wpisał się w pejzaż paryskich aranżacji. Jeśli w salonie lub sypialni jest wyjście na balkon – tym lepiej. Dzięki temu osiągniemy wrażenie jeszcze większego wnętrza. Jeśli chcesz dodać swoim wnętrzom posmak paryskiego luksusu wprowadź szlachetne materiały. Marmurowy blat, drewniany parkiet, aksamitna tapicerka na meblach wypoczynkowych – dzięki nim Twój salon zamieni się w ekskluzywną przestrzeń, która z pewnością zrobi wrażenie na gościach. Pamiętaj jednak by nie popaść w przesadę – umiar w paryskiej aranżacji jest najważniejszy. „Mniej znaczy więcej” – to hasło, które powinno przyświecać  każdemu, kto chce wykreować w swoim mieszkaniu eleganckie wnętrze ze smakiem i  francuską klasą.

Styl paryski – klasyczne wnętrza

Styl paryski we wnętrzach lubi otaczać się naturalnymi materiałami dlatego prawdziwe drewno na podłodze, jedwabne i atłasowe zasłony, aksamitne fotele lub skórzana sofa to oczywisty wybór dla francuskich wnętrz. Rzeźbione jasne meble o opływowych liniach, kute krzesła, dekoracyjne dodatki, pikowany zagłówek łóżka to przepis w pigułce na udaną francuską aranżację. Oczywiście można wprowadzać ciemniejsze barwy jako kontrast. Doskonałym przełamaniem dla jasnych kolorów będzie czerń, grafit czy szarości, które stłumią delikatność stylu paryskiego. Typowo francuskie wnętrza wywodzą się z klasyki oraz stylu retro. Meble powinny być jasne i odznaczać się prostotą form. Często zobaczyć można w tego typu wnętrzach stare meble nadszarpnięte zębem czasu co tylko dodaje pomieszczeniom jeszcze więcej szyku i nobliwości. Klasyczne wnętrza inspirowane mieszkaniem francuskiej kamienicy to także marmurowe blaty, elegancka gipsowa sztukateria i złote dodatki. Jeśli chodzi o podłogę może to być czarno – biała szachownica, która najczęściej zarezerwowana jest dla kuchni lub łazienki we francuskim stylu. W salonie i sypialni rządzi drewniana podłoga w jodełkę. Wydawałoby się, że wzór jodełki swoje lata świetności dawno ma już za sobą tymczasem od paru sezonach nie schodzi on z podium najgorętszych trendów w aranżacji wnętrz.

Ściany w paryskim wnętrzu to dominacja bieli, czasem przełamana szarością lub beżem. Pożądana jest surowa ściana, jeśli jednak nierówności są zbyt widoczne, można pokusić się o tapetę strukturalną lub tapetę imitującą białą cegłę lub beton. Tapety strukturalne jako, że są tłoczone i ziarniste, idealnie zatuszują nierówność ścian. Ponadto możemy je malować na dowolny kolor. Znajdą je Państwo między innymi w ofercie sklepu internetowego 4wall.pl (https://4wall.pl/114_tapety-strukturalne-i-gladkie). We wnętrzach inspirowanych paryskimi mieszkaniami  nie może także zabraknąć dużych drzwi. Okazałe drzwi  dwuskrzydłowe  pełne lub z przeszkleniem to kwintesencja paryskich wnętrz.

Stara komoda na rzeźbionych nogach, duży okrągły stół i krzesła z pikowaną tapicerką, duże stojące lustro w ozdobnej ramie oraz biała firana od sufitu po samą podłogę jako dekoracja okna – w tak zaaranżowanej przestrzeni aż chciałoby się usiąść, napić się kawy z porcelanowej filiżanki i zjeść świeżego croissanta z powidłami.

Zobacz również
drewno do salonu jak wprowadzic

Styl paryski – jak go stworzyć za pomocą dodatków

W dodatkach i akcesoriach drzemie ogromna siła. Często to ona decydują o końcowym efekcie danej aranżacji. Jak przemycić paryską elegancję do swoich wnętrza za pomocą dodatków? Które dekoracje podkręcą aranżację inspirowaną francuskim stylem? By stworzyć spójną  ciekawą francuską aranżację warto przejść się do sklepu z antykami lub zajrzeć na popularny pchli targ. Stary zegar w stylu retro, porcelanowa waza czy dekoracyjna patera – te z pozoru mało istotne elementy dodadzą paryskim wnętrzom sznytu i elegancji. Na dodatki w paryskiej aranżacji składają się także lekkie atłasowe zasłony w jasnej tonacji, pikowane zagłówki z aksamitu, welurowe i satynowe poduszki czy mały drewniany stolik kawowy na rzeźbionej nóżce. W tego typu aranżacji nie może także zabraknąć eleganckiego świecznika i stylowych lamp tak stojących jak i nocnych. Aby stworzyć wnętrze o paryskim charakterze, należy zaopatrzyć się w kryształowy żyrandol. Im większy, tym lepszy. Najlepiej    sprawdzą się formy kuliste, oraz owalne z dużą ilością mieniących się kryształków i szkiełek, które w blasku naturalnego lub sztucznego światła będą mienić się niezliczoną ilością kolorów, ożywiając tym samym wnętrze. „Paryskość” wnętrz podkreśli również elegancki, designerski stojak na wino czy stojak na ubrania. Nie może tutaj też zabraknąć książek – imponująca biblioteczka z pewnością zada szyku.

Kuchnia w paryskim stylu – inspiracje

Kuchnia inspirowana stolicą Francji porywa skandynawską funkcjonalnością i zachwyca paryskim szykiem. Kuchnia we francuskim stylu bazuje na północnej funkcjonalności i minimalizmie, jednak czerpie z dodatków stylu vintage, w których kryje się nostalgia minionych epok i francuski szyk. Podłoga w kuchni to czarno –biała posadzka przypominająca szachownicę. Blaty w kuchni są pokryte marmurem, zaś na środku stoi drewniany stół otoczony krzesłami. W dążeniu do stworzenia paryskiego szyku w kuchni pomogą także tapety. Najbardziej pożądane będą tapety ścienne jasne o delikatnej fakturze. Tapeta pionowe pasy lub tapeta zygzak utrzymana w jednolitej, stonowanej kolorystyce doda kuchni przestrzenności, jasności i świeżości. W paryskiej aranżacji kuchni dużą rolę odgrywa także zapach. Jako, że Francja to kraj perfum, aromatycznych ziół i pachnącej lawendy, to właśnie takie nuty zapachowe powinny unosić się w powietrzu. Doniczka z bazylią, wazon z lawendą, zioła wiszące nad stołem – tego nie może zabraknąć we francuskiej kuchni.

Stare z nowym czyli  przepis na udaną aranżację w paryskim wydaniu

Paryski styl we wnętrzach  choć ceni umiar to zarazem lubi zabawę konwencją, która przejawia się głównie w mieszaniu starego z nowym. Żonglowanie estetykami z różnych okresów to jeden z najbardziej rozpoznawalnych znaków aranżacji Paryżem malowanej. Modernistyczne meble zestawione z antykami, elementy vintage z nowoczesnym sprzętem – tak rozumiany eklektyzm z pewnością pokocha każdy miłośnik francuskiego stylu. Szczypta awangardy, trochę nonszalancji   bez narzuconych proporcji. Jednego należy przestrzegać – wnętrze ma zachwycać, ma zaskakiwać, ale ze smakiem.  Nadmiar dodatków czy zdobień może przytłoczyć wnętrze i sprawić, że zamiast paryskości zaserwujemy sobie barokowy przepych. Nurt ten wymaga zmysłu aranżacyjnego i tylko on jest w stanie uchronić nas przed przekroczeniem cienkiej granicy kiczu czy zbyt daleko idącego eklektyzmu.

COPYRIGHT 2020 4wall.pl ALL RIGHTS RESERVED.

Do góry