Teraz czytasz
Minimalizm we wnętrzach – jak niewielkim kosztem urządzić funkcjonalną przestrzeń?
wnetrza minimalistyczne

Urządzenie funkcjonalnego wnętrza dysponując niewielkim budżetem na pierwszy rzut oka wydaje się dużym wyzwaniem, któremu mogą sprostać tylko profesjonaliści. W praktyce okazuje się jednak, że wcale nie trzeba posiadać doświadczenia w tej materii. Wystarczy postawić na proste rozwiązania aranżacyjne, które wcale nie muszą oznaczać nudy. Wręcz przeciwnie! Zestawienie ze sobą odpowiednich materiałów, faktur i dekoracji sprawi, że z łatwością stworzyć przestrzeń, która będzie zachwycać zarówno walorami estetycznymi, jak i praktycznymi. Nie wierzysz? Wypróbuj nasze sprawdzone triki i przekonaj się, że piękne i funkcjonalne wnętrza to nie kwestia grubego portfela.

Styl minimalistyczny – o co tyle zamieszania?

Minimalizm wtargnął na wnętrzarskie salony kilka dobrych sezonów temu i nic nie wskazuje na to, aby czasy jego świetności miały szybko minąć. Wydaje się nawet, że umiłowanie do prostych form i oszczędności w dekoracjach to niezawodny przepis na ponadczasowe aranżacje, które nigdy nie wychodzą z mody. Niezwykle ważnym składnikiem nowoczesnego minimalizmu jest postawienie na przestronność i jasne barwy, które potęgują wrażenie spokoju i harmonii. W tego typu aranżacjach nie ma miejsca na nieprzemyślane wyposażenie. Każdy nawet najmniejszy element układanki powinien mieć swoją określoną funkcję.

Filozofia „czasem mniej znaczy więcej” świetnie sprawdza się w sytuacjach, gdy nie dysponujemy imponującym metrażem. W małych pomieszczeniach każdy centymetr wolnej przestrzeni jest na wagę złota, dlatego też warto rozważyć wszystkie za i przeciw nowoczesnego minimalizmu. Naszym zdaniem ma on zdecydowanie więcej plusów niż minusów, jednak wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Są gusta i guściki, jednak nie ma chyba bardziej uniwersalnego stylu niż jeden z naszych faworytów.

Minimalizm w aranżacjach wnętrz – jasne barwy

Co jest kluczem do wprowadzenia minimalizmu do swojego mieszkania? Jednym z najprostszych zabiegów, który pozwoli Ci osiągnąć efekt WOW jest postawienie na jasne kolory na ścianach. Nie jest tajemnicą, że biele, beże czy szarości optycznie powiększają pomieszczenia. Jest to zatem niezawodny sposób na to, żeby w mgnieniu oka dorobić się przestrzeni na miarę loftów.

Wielkim atutem jasnych odcieni we wnętrzach jest również możliwość mieszania ich ze sobą na różne sposoby. W praktyce oznacza to, że wcale nie musisz stawiać na jeden kolor przewodni na wszystkich płaskich powierzchniach. Dzięki temu unikniesz monotonii i sterylnego charakteru. Przykład? Trzy ściany w salonie pokryj gładką białą tapetą, a na tej za telewizorem lub kanapą zastosuj wykładzinę w bardziej wyrazistym odcieniu, np. brązowym czy grafitowym. Nie masz się czego obawiać – nie grozi Ci artystyczny misz-masz.

tapeta minimalizm
Biała tapeta gładka to doskonałe rozwiązanie dla miłośników nowoczesnego minimalizmu. Subtelna, śnieżnobiała biel świetnie prezentuje się w wersji solo, ale równie wiele potencjału dekoracyjnego wykazuje w duecie z ciemniejszymi odcieniami. Z łatwością można wprowadzić ją do salonu czy sypialni.

Pamiętaj o tym, że pastelowa kolorystka nie musi być jedynie domeną ścian. Jasne barwy doskonale spiszą się również jako inspiracja dla wyposażenia minimalistycznego salonu czy też sypialni. Szara kanapa modułowa, beżowe fotele czy też kremowa pościel na łóżku sprawią, że aranżacja nabierze niepohamowanej świeżości. Całość prezentuje się niezwykle schludnie i spójnie, co z pewnością cieszy oko.

Minimalistyczne wnętrza – naturalne materiały to strzał w dziesiątkę!

Jak przemycić minimalizm do swojego mieszkania i jednocześnie wzbogacić jego aranżację o ponadczasowe rozwiązania? Niezawodnym sposobem jest mocny akcent na naturalne materiały wykończeniowe, wśród których niezmiennie od wielu lat królują: drewno, beton, szkło czy bambus. Na przestrzeni ostatnich sezonów zyskały one na popularności z bardzo prostego powodu. Nie dość, że prezentują się bardzo elegancko, to z łatwością można zaadaptować je do własnych potrzeb.

Minimalizm we wnętrzach – drewno oznacza sukces!

Weźmy pod lupę drewno. Ma ono w sobie coś wyjątkowego, co nie pozwala o nim zapomnieć przy urządzaniu nie tylko minimalistycznych wnętrz. Wyróżnia się prostą, aczkolwiek niezwykle wyrazistą fakturą, dzięki której bez trudu wprowadzisz do każdego pokoju w swoich czterech kątach pierwiastek dynamiki. Niepowtarzalne słoje w duecie z klasyczną kolorystyką sprawiają, że nie sposób przejść obok niego obojętnie.

lamele styl minimalistyczny
Lamele ścienne w odcieniu dąb artistan to całkiem nowe spojrzenie na drewno w domowych aranżacjach. Ciemny odcień surowca sprawia, że cechuje go wyrazisty charakter. Dekoracyjne listwy stworzą modne połączenie z jasnymi tapetami, gdzie kontrast odegra kluczową rolę. Ponadto są ciekawym pomysłem na ozdobę zarówno ściany, jak i sufitu.

Jak tanim kosztem wkomponować je w aranżację mieszkania i nie narażać się remontowy chaos? Świetnym rozwiązaniem okazują się lamele ścienne, które idealnie wpisują się w koncepcję nowoczesnego minimalizmu. Proste kształty listew dekoracyjnych niech Cię jednak nie zwiodą. Jedna sztuka rzeczywiście może prezentować się mało efektownie, jednak po montażu kilku bądź kilkunastu na ścianie będziesz pozytywnie zaskoczony! Drewniane panele stworzą zgrany duet z jasnymi kolorami, a to nie wszystko co mogą z siebie dać. Możesz znaleźć dla nich miejsce zarówno na ścianie, jak i suficie. W obu wariantach prezentują się zjawiskowo. Nie bez znaczenia są także ich właściwości wygłuszające, dzięki którym poprawisz akustykę w większych pomieszczeniach.

Beton architektoniczny w minimalistycznym mieszkaniu

Dużo dobrego można powiedzieć o drewnie, jednak nie zapominajmy również o ogromnym potencjale betonu. Surowiec ten niezwykle szybko przebił się do mainstreamu i nic nie wskazuje na to, żeby szybko miał z niego zniknąć. Beton to nieodłączny element stylu industrialnego, jednak możliwości jego zastosowania w mieszkaniach znacznie wychodzą poza jego granicę.

Zobacz również
przestronny salon w stylu eklektycznym

panele z betonu minimalizm we wnetrzach
Panele ścienne z betonu stanowią doskonałe połączenie walorów estetycznych i praktycznych. Nie można odmówić im ponadczasowego charakteru, który idzie w parze z nowoczesnym sznytem. Warto również docenić ich wytrzymałość i łatwość w codziennej pielęgnacji, dzięki czemu zawsze wyglądają perfekcyjnie.

Panele ścienne 3D z betonu architektonicznego doskonale odnajdą się w minimalistycznych wnętrzach, gdzie na pierwszym planie stawiamy na funkcjonalność i ponadczasową estetykę. Z łatwością stanie się jedną z najjaśniejszych gwiazd aranżacji salonu, kuchni, jadalni, przedpokoju, a nawet łazienki. Stonowana kolorystyka betonu z pewnością ułatwi Ci wkomponowanie go w wystrój każdego pomieszczenia i sprawi, że nawet oszczędność w dodatkach nie będą w stanie zaburzyć dobrego designu. Panele ścienne z betonu w porównaniu z oryginalnym surowcem są zdecydowanie łatwiejsze w montażu i stanowią dla niego bardziej budżetową opcję.

Minimalizm we wnętrzach – funkcjonalne meble to skarb

Trudno wyobrazić sobie salon, sypialnię czy każde inne pomieszczenie na mapie mieszkania bez mebli. To właśnie dzięki nim aranżacja nabiera odpowiedniego charakteru i można korzystać z jej największych walorów praktycznych. Powracamy tutaj do zasady, że mniej znaczy więcej, dlatego warto zainwestować w wielofunkcyjne meble. Zamiast zestawu elementów, które zagracają przestrzeń możesz postawić na modele, które spełniają kilka zadań jednocześnie.

Rozkładana sofa modułowa to strzał w dziesiątkę w niewielkim salonie, który służy również jako sypialnia. Kompozycja składająca się z bazy oraz wygodnych części modułowych chowanych w dyskretnym stelażu to niezawodny sposób na oszczędność metrażu i pozbycie się słabych ogniw. Stolik kawowy wcale nie musi być kompaktowy i mało praktyczny – modele 3w1 mogą posłużyć nam również jako podkładka pod laptopa czy też miejsce do spożywania posiłków.

Co z dekoracjami?

Mogłoby się wydawać, że w aranżacjach gdzie rządzi minimalizm nie ma miejsca na dekoracje. Nic bardziej mylnego! Ich obecność to wisienka na torcie każdej stylizacji, dzięki której całość nabiera odpowiednich proporcji. Na co jednak postawić, żeby nie przytłoczyć tak wypieszczonego wnętrza? Nie będzie tutaj wielkiego zaskoczenia – na pierwszy plan wysuwają się skromne, ale niezwykle gustowne dodatki wykonane z naturalnych materiałów.

tapeta do minimalistycznego wnetrza
Tapeta w jasnym kolorze z subtelnym wzorem doskonale odnajduje się jako tło dla prostych dekoracji w minimalistycznym wnętrzu. Wystarczy kilka wyrazistych dodatków w postaci abstrakcyjnych plakatów, obrazów czy industrialnych stolików, aby całość nabrała kolorytu i harmonii.

Proste wazony ze szkła, drewniane misy, metalowe lampy, żywe kwiaty to tylko niektóre z propozycji, które mogą Cię zainspirować. Warto również pomyśleć o plakatach czy obrazach w geometryczne wzory. W ich roli sprawdzą się także dekoracje DIY wykonane z resztek tapety bądź też fototapety, jeśli pozostała Ci po poprzednim remoncie. W minimalistycznym wnętrzu warto także znaleźć miejsce dla nowoczesnych zegarów dekoracyjnych, które wprowadzą do aranżacji odrobinę przytulności. Zwróć również uwagę na tekstylia. Jeśli zasłony, to tylko te gładkie i półtransparentne. Poduszki owszem, ale w monochromatycznych poszewkach.

COPYRIGHT 2020 4wall.pl ALL RIGHTS RESERVED.

Do góry