Lamele od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, a nawet śmiało można stwierdzić, że zainteresowanie tego typu dekoracją stale rośnie. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej temu rozwiązaniu i zastanowić, w jaki sposób można wykorzystać je we własnym wnętrzu mieszkalnym, biurowym i nie tylko. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze i jak zamontować lamele!
Ogromne zainteresowanie lamelami w kontekście aranżacji nowoczesnej i funkcjonalnej przestrzeni sprawia, że producenci robią wszystko, co w ich mocy, aby zaoferować optymalne rozwiązania. Na rynku znajdziemy mnóstwo rodzajów i wariantów kolorystycznych. Tak szeroki wybór sprawia, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie, niezależnie od preferencji stylu wnętrzarskiego.
Montaż lameli pojedynczych
Wśród największych zalet nowoczesnych lameli śmiało można wymienić ich lekkość, wytrzymałość oraz uniwersalność. Jednocześnie są one bardzo oryginalną dekoracją, obok której nie sposób przejść obojętnie. Na uwagę zasługuje też prosty i szybki montaż lameli na ścianie czy jakiejkolwiek innej powierzchni, który można wykonać samodzielnie. Jak zrobić lamele, aby ich konstrukcja była trwała? Montaż lameli nie jest skomplikowany, dlatego nie wymaga posiadania doświadczenia czy specjalistycznej wiedzy. A więc, jak zamontować lamele? Najlepiej zdecydować się na montaż lameli na klej, z wykorzystaniem specjalnego wyciskacza, dzięki któremu można aplikować klej niezwykle precyzyjnie. W niektórych przypadkach może przydać się też piłka ręczna -dotyczy to sytuacji, w której potrzebujemy skrócić lamele lub dociąć je pod nietypowym kątem. Czasem warto również oszlifować końcówki lameli drobnym papierem ściernym. Takie listewki są gotowe do montażu – wystarczy nałożyć klej na lamele i przykleja się je, zachowując pion i gotowe. Doskonałym dopełenieniem drewnianych lameli są listewki, które można zamontować w ten sam sposób między nimi. Montaż lameli na ścianie można więc wykonać we własnym zakresie, nawet w pojedynkę, a całość zajmuje dosłownie chwilę. W razie jakichkolwiek wątpliwości polecamy obejrzenie filmiku instruktażowego na https://www.youtube.com/watch?v=ag_E_VQC0Ro.
- Jeśli potrzebujesz dociąć lamele, zmierz i zaznacz miejsce cięcia.
- Dotnij lamele przy użyciu skrzynki uciosowej i piły ręcznej o drobnych ząbkach.
- Jeśli w miejscu cięcia lamele się strzępią, użyj drobnego papieru ściernego i wygładź ich powierzchnię.
- Nałóż klej montażowy na odpowiednią stronę lameli.
- Przyklej pierwszą listewkę przy użyciu poziomicy.
- Kolejne lamele przyklejaj używając np. pozostałej po cięciu części lameli, aby zachować jednakowy dystans między każdą listewką.
- Jeśli zdecydujesz się na zakup listew między lamele, montuj je w ten sam sposób, przyklejając na zmianę lamele i listwy.
Ścianka ażurowa z lameli – niezawodny sposób na montaż
Jednym z rodzajów lameli są lamele ażurowe, z których można wykonać przepierzenie, balustradę, ale przede wszystkim ścianki działowe. Lamele tego typu charakteryzują się czterostronnym laminatem oraz o wiele większą szerokością niż standardowe modele. Ścianka działowa z lameli może być zamontowana praktycznie w dowolnym pomieszczeniu, ale najczęściej jest wykorzystywana w salonie z aneksem kuchennym. Ażurowa ścianka działowa porządkuje wówczas przestrzeń, podobnie jak ma to miejsce choćby w przedpokoju czy nawet biurze. Ścianka ażurowa drewniana jest więc nie tylko świetną dekoracją, ale ma też właściwości praktyczne. Pojawia się jednak pytanie o to, jak zrobić ściankę działową z lameli? Montaż lameli wolnostojących w postaci takiej ścianki warto zacząć od ułożenia wszystkich elementów na podłodze. Następnie przykręca się lamele pionowe i poziome z pominięciem dwóch najdłuższych listew. Kolejno nakłada się klej montażowy na podłodze lub w miejscu montażu ścianki. Na koniec ściankę stawiamy w pionie, górne lamele przykręcamy na kołkach montażowych do sufitu, a boczne lamele doklejamy. Taka konstrukcja staje się kompletna, wyjątkowo estetyczna i w pełni funkcjonalna.
Lamele na filcu – jak montować?
Lamele na filcu to nic innego jak pojedyncze lamele połączone na stałe z grubą na 8 milimetrów warstwą filcu. Tego typu panel montuje się w całości na ścianie, suficie czy nawet na meblach. Tego typu dekoracja jest nie tylko ładna, ale ma także właściwości akustyczne – skutecznie tłumi dźwięki dochodzące i wychodzące z pomieszczenia, a także redukuje efekt echa. Jest to więc świetna opcja do sypialni, salonu, biura, przedpokoju i wszędzie tam, gdzie mamy problem z akustyką. Lamele na filcu montaż – jak wygląda? Montaż paneli akustycznych jest niezwykle prosty, ponieważ sprowadza się do przygotowania powierzchni, a więc np. oczyszczenia i wyrównania ściany. Niezbędne jest tu dokładne wymierzenie wysokości lameli, ponieważ konieczne może okazać się ich przycięcie. Można to zrobić za pomocą ręcznej piłki do drewna, a sam filc można przycinać zwykłym nożykiem do tapet. Do montażu lameli na filcu używa się solidnego kleju – wystarczy rozprowadzić go wzdłuż panelu, a następnie przykleić do ściany, zachowując pion.
- Jeśli potrzebujesz dociąć panel, zmierz i zaznacz miejsce cięcia.
- Dotnij panel przy użyciu piły ręcznej o drobnych ząbkach.
- Jeśli w miejscu cięcia lamele się strzępią, użyj drobnego papieru ściernego i wygładź ich powierzchnię. Z kolei postrzępiony filc dotnij nożykiem
- Nałóż klej montażowy na tylną stronę panelu (filc lub płytę).
- Przyklej panel przy użyciu poziomicy.
- Kolejne panele przyklejaj, dosuwając je do już przyklejonych paneli w taki sposób, aby nie tworzyć między nimi pustej przestrzeni.
Jednym z wyzwań, jakie możemy napotkać podczas montażu paneli jest potrzeba wycięcia otworu na gniazdko. W przypadku lameli na filcu nie powinno nam to sprawić trudności – należy wyciąć w panelu odpowiedni kształt. Z filcem poradzi sobie zwykły nożyk, natomiast same lamele warto przyciąć piłką ręczną. Ewentualne poprawki (np. docinanie filcu) można przeprowadzić po przyklejeniu panelu na ścianę.
Lamele na płycie – o czym warto pamiętać?
Jednym z rodzajów lameli są też te na płycie, która jest wykonana z włókien drzewnych o wysokiej gęstości. Dzięki temu lamele tego typu są bardzo wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i – podobnie jak lamele na filcu – posiadają właściwości akustyczne. Jednak są cięższe, co powoduje, że do ich montażu trzeba podejść w nieco inny sposób. Ponadto warto pamiętać, że płyta nie jest elastyczna tak jak filc i zadbać o to, aby przy montażu między każdą kolejną płytą nie powstawały przerwy. Na szczęście, producent zadbał o przestrzeń, aby umożliwić montaż “na zakładkę”. Lamele ścienne na płycie montaż – jak go prawidłowo wykonać? Z montażem lameli na płycie poradzi sobie nawet laik, jednak należy postępować zgodnie z zaleceniami samego producenta. Lamele na płycie montujemy na mocnym kleju, aplikując go nieco więcej niż w przypadku lameli na filcu. Warto docisnąć płytę do ściany mocniej i przytrzymać ją dłużej. Aby mieć pewność, że klej związał się z podłożem można przystawić coś do przyklejonych lameli na jakiś czas. Jeśli jednak użyjemy mocnego, szybkoschnącego kleju montażowego nie musimy się obawiać, że coś pójdzie nie tak. Zarówno przy montażu lameli na płycie, jak i na filcu, warto sugerować się naszym filmikiem instruktażowym: https://www.youtube.com/watch?v=XLyH61y9bjg.
Lamele do malowania – obróbka i montaż
Szczególną grupą produktów z szerokiej kategorii lameli dekoracyjnych są bez wątpienia lamele ścienne do malowania. Jest to propozycja skierowana w szczególności do osób, którym zależy na jedynej w swoim rodzaju ozdobie. Dopasowana do indywidualnych potrzeb oraz wymagań dekoracja będzie cieszyć i zachwycać nie tylko samych domowników, ale też gości. Drewniane lamele DIY są przeznaczone do samodzielnego malowania oraz obróbki. Można je dowolnie montować na ścianie, suficie czy meblach, tworząc siatkę, pionowe czy poziome linie, a nawet geometryczne kompozycje. Przycięcie takich lameli jest bardzo proste i nie wymaga zaawansowanych narzędzi, lecz jedynie piłki do drewna. Lamele ścienne DIY są lekkie, dzięki czemu montaż odbywa się za pomocą kleju, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych rodzajów lameli.
- Pomaluj ścianę standardową farbą na wybrany kolor.
- Przy użyciu skrzynki uciosowej i piły ręcznej o drobnych ząbkach dotnij wszystkie listwy według potrzeb projektu. UWAGA: pamiętaj, aby dobrze dociąć wszystkie “skosy”!
- Jeśli w miejscu cięcia listwy się strzępią, użyj drobnego papieru ściernego i wygładź ich powierzchnię.
- Nałóż klej montażowy na odpowiednią stronę listwy.
- Przyklej pierwszą listewkę przy użyciu poziomicy.
- Kolejne listwy przyklejaj zgodnie z zaplanowanym projektem.
- Po przyklejeniu listew pomaluj je na kolor ściany*.
* W zależności od preferencji, listwy DIY można pomalować również przed przyklejeniem do ściany.
Lamele na suficie – instrukcja montażu
Dekoracyjne lamele można montować na ścianie, ale też np. na suficie. Jest to dokładnie ten sam rodzaj listew, ale przy montażu na suficie – dla pewności – warto zastosować oprócz samego kleju, także wkręty. Dotyczy to głównie lameli na filcu czy płycie, gdzie panele te są dość ciężkie. Jeśli chodzi z kolei o pojedyncze lamele, można wykorzystać specjalne uchwyty sufitowe. Montuje się je bezpośrednio do sufitu, a dopiero na nich przymocowuje same listwy. Działa to na zasadzie zacisku, dzięki czemu zyskuje się pewność, że lamele przetrwają próbę czasu i nie będą stanowiły zagrożenia.
Widzimy więc, że montaż lameli dekoracyjnych, niezależnie od ich rodzaju, nie jest trudny i można poradzić sobie z nim samodzielnie. To jeden z niewątpliwych atutów lameli, który przekłada się na ich ogromną popularność i obecność w wielu domach, mieszkaniach, biurach, a coraz częściej także obiektach użyteczności publicznej. Zainteresowanie lamelami będzie na pewno rosnąć, a one same długo nie wyjdą z mody, stanowiąc nowoczesny i funkcjonalny element wykończeniowy.