Spis treści:
- Dywany w aranżacji wnętrz – funkcjonalność i estetyka
- Wpływ dywanu na wystrój poszczególnych pomieszczeń
- Dywan – kluczowy element wnętrza w każdym stylu
- Wartość praktyczna dywanów
Podczas gdy moda na minimalistyczne wnętrza wiele osób skłania do rezygnacji z dodatków, w tym również z dywanów, istnieje wiele powodów, aby tego nie robić. Jednym z nich jest możliwość poprawienia akustyki pomieszczeń, a także ich ocieplenia, zwłaszcza wizualnego. Dlaczego nie warto rezygnować z dywanu i jak wykorzystać taki element w aranżacji, aby dekoracja podłogi stała się jej atutem?
Rola dywanu w aranżacji wnętrz
Dywan w aranżacji wnętrza ma wiele więcej funkcji niż tylko tę najlepiej znaną – dekoracyjną. Dywany, jako tekstylia, które umieszczamy na podłogach, bardzo skutecznie poprawiają przede wszystkim akustykę pomieszczeń. Sprawiają, że przenikanie i rozchodzenie się dźwięków zostaje ograniczone. Stłumieniu ulegają również hałasy, w tym zwłaszcza odgłos przesuwanych mebli czy stukających o podłogę obcasów. To jednak nie koniec właściwości praktycznych dywanów. Dywan do pokoju pełni też rolę izolatora, zapobiegając wychładzaniu pomieszczeń. Nie oznacza to przy tym, że nie nadaje się na ogrzewanie podłogowe – wystarczy tylko odpowiednio dobrać produkt do przyszłego zastosowania. Nie można zapomnieć też o wizualnych atutach takich tekstyliów. Dywany:
- pomagają optycznie podzielić pomieszczenie otwarte na strefy,
- ożywiają monotonną aranżację,
- ocieplają surową aranżację,
- dodają aranżacji elegancji, klasy i szyku.
Warto więc zdecydować się na dywan, aby zadbać o przyjemniejsze efekty rozchodzenia się dźwięków oraz o lepsze warunki termiczne. Wystarczy dobrać taki element wyposażenia do swoich oczekiwań, sięgając odpowiednio po nowoczesne dywany lub po dywany bardziej tradycyjne, nawet orientalne.
Gdzie najlepiej sprawdzi się dywan?
Dywany warto wprowadzać do wnętrz, które mają być przytulne i/lub eleganckie. Mowa tu przede wszystkim o sypialni i salonie, ale także o gabinecie czy pokoju dziecka. Te przytulne elementy dekoracyjne wpływają korzystnie na wygłuszenie pomieszczenia. Dlatego też dywan doskonale sprawdzi się, tam gdzie pragniemy w spokoju wypoczywać, gdzie musimy skupić się na pracy czy na nauce. O wiele przyjemniej jest też wstawać rano i lądować stopami na miękkim, ciepłym dywanie, niż na wychłodzonej podłodze z paneli czy płytek. Dywany pełnią również rolę eleganckiej dekoracji, która dopełnia aranżację lub zmienia jej charakter. Wystarczy spojrzeć, jak w mieszkaniach prezentują się dywany orientalne, przyciągające wzrok i dodające wystrojom wnętrz szczyptę egzotycznej nuty.
Dywan – charakterystyczny element stylowego wnętrza
Wnętrze bez dywanu jest surowe i pozbawione charakteru. Warto więc wybrać takie tekstylia zarówno do tradycyjnie urządzonego mieszkania, jak i do mieszkania nowoczesnego. Szeroki wybór materiałów, kształtów, rozmiarów, kolorów i wzorów sprawia, że bez trudu da się znaleźć dzisiaj dywan idealny do każdego pomieszczenia, niezależnie od jego stylu. Najmodniejsze są dywany geometryczne, przestawiające figury takie jak pasy, romby, trójkąty i inne. Ich kolorystyka może być zarówno stonowana, jak i wyrazista. Jeśli dywan ma współgrać z paletą barw w pomieszczeniu i stanowić neutralny dodatek, najlepiej dobrać go pod kolor ścian lub mebli. Jeżeli zaś jako dodatek ma on rozweselać i odświeżać wystrój, lepiej dopasować go kolorystycznie do dekoracji i tekstyliów.
Dywany mają w sobie bardzo duży potencjał, a ich właściwości praktyczne i dekoracyjne sprawiają, że nie warto rezygnować z takich tekstyliów nawet w minimalistycznym wnętrzu. Wystarczy zadbać, aby dywan pasował do aranżacji swoim kolorem i motywem wzorniczym, a z pewnością stanie się elementem, bez którego trudno będzie sobie wyobrazić salon czy sypialnię.