Teraz czytasz
Jadalnia w stylu skandynawskim – jak urządzić ją z pomysłem?
jadalnia styl skandynawski wnęytrza

W każdym domu czy mieszkaniu jest nie tylko punktem do spożywania wspólnych posiłków. To przede wszystkim miejsce na spotkanie ze wszystkimi członkami rodziny, wypicie filiżanki kawy czy dywagowanie nad pogodą za oknem. Mowa oczywiście o jadalni, która – jak możesz zauważyć – spełnia co najmniej kilka funkcji. Każda z nich jest wyjątkowa, bo dostosowana do domowników. Jej fenomen może również tkwić w odpowiednim doborze mebli czy dodatków dekoracyjnych. Dziś przyjrzymy się stylowi skandynawskiemu. Dlaczego powinieneś spróbować aranżacji w takim klimacie? Podpowiadamy.

Styl skandynawski – o czym mowa w praktyce?

Zanim jednak przejdziemy do konkretów, warto zapoznać się z historią tego niesamowitego stylu. Aranżacja skandynawska pojawiła się już w latach 30. XX wieku, kiedy to wiodącym nurtem w sztuce był modernizm. W tamtym okresie fiński architekt Alvar Aalto sprawił, że to właśnie jego projekty do dzisiaj królują w wielu mieszkaniach. Tworzył on bowiem meble ze sklejki i drewna, które posiadały niezwykle przestrzenne były i zaokrąglone kształty oparć oraz siedzisk. Lata 30. obfitowały również w ekologiczne i naturalne materiały, które były niezwykle funkcjonalne i nadawały pomieszczeniom subtelności oraz lekkości.

tapeta w liscie jadalnia skandynawska
Tapeta w liście doskonale sprawdza się we wnętrzach skandynawskich. Podkreśla bliskość z naturą, ale jednocześnie podkreśla minimalistyczny charakter wnętrza.

Obecnie skandynawskie wzornictwo polega na minimalizmie i mieszance tekstur oraz odcieni, dzięki którym każdy pokój stanowi ostoję elegancji, a z drugiej strony zachęca do pozostania w czterech ścianach. Cechami, które nadal wyróżniają styl skandynawski to prostota, lecz także użyteczność. Nie znajdziemy tu miejsca na nadmiar ozdób. Przede wszystkim liczy się wygoda, a także naturalne piękno. Ono również czerpie garściami z wartości, jakie łączą kraje północy. Możemy jednak wyróżnić kilka jego wariantów. Styl gustawiański świetnie wpasuje się do jasnych kolorów ścian i neutralnych dekoracji. Z kolei odmiana folk charakteryzuje się prostotą i motywami wykonanymi własnoręcznie. Styl new nordic to odmiana najbardziej nam znana. Jej znakami rozpoznawczymi są białe ściany, posadzki oraz meble.

Stół i krzesła, czyli must-have każdej jadalni

Kiedy już poznałeś konkrety, czas przejść do inspiracji i pomysłów. Sercem każdej jadalni zawsze powinien być odpowiedni stół. To on stanowi ostoję tego pomieszczenia. Spożywasz przy nim posiłki, rozmawiasz czy nawet układasz puzzle z dziećmi. Musi on być zatem funkcjonalny, ale jak sprawić, aby wpisywał się w skandynawskie wytyczne? Przede wszystkim dobrze jest zadbać o drewniany blat. Bardzo popularne w ostatnich latach są kawałki drewna wprost wyjęte z tartaku, które wyglądem przypominają nieopracowane drzewo. Robi to niesamowite wrażenie i w zasadzie kreuje wystrój reszty pomieszczenia.

szara tapeta jadalnia skandynawska
Minimalistyczne podejście do wystroju to częsty punkt aranżacji jadalni w stylu skandynawskim. Królują w nim najczęściej biele, szarości i kolory ziemi. Dzięki takim elementom, jak elegancki stół czy krzesła możemy dodać nieco wyrafinowania naszemu pomieszczeniu.

Połączenie stołu z ciekawymi krzesłami to podstawa. Tutaj można puścić wodze fantazji i próbować dobierać je w zależności od tego, czy Twoja jadalnia ma połączenie z kuchnią. Jeśli odpowiedź brzmi “tak” to śmiało można kierować się w stronę kolorystyki okapu, półek czy nawet sprzętu kuchennego. Do drewnianego stołu ciekawym kontrastem będą białe lub metalowe krzesła. Dla dodania odrobiny ciepła można posłużyć się miękkimi oparciami, które umilą czas spędzony przy stole. Coraz częściej wykorzystywanym elementem wystroju w jadalni skandynawskiej są dywany. Nieoczywiste, geometryczne czy wzorzyste opcje potrafią odmienić przestrzeń w jeden moment.

Skandynawia w jadalni – modne tapety ścienne

Jeśli posiadasz otwartą kuchnię na jadalnię, wystrój może ściśle nawiązywać do aranżacji kuchennej. Poza standardowymi płytkami nad blatem można pokusić się o tapety. Warto jednak pamiętać, że aby utrzymać skandynawski styl, nie można przesadzić z kolorystyką. Lepiej trzymać się odcieni ziemi, takich jak beże, brązy czy szarości. Ostatnio bardzo modne stały się modele z ornamentami roślinnymi, a także tapety imitujące geometryczną mozaikę. Dzięki temu zachowasz elegancję oraz klasę, a jednocześnie dodasz pomieszczeniu czegoś więcej. Duńczycy i Szwedzi bardzo często wykorzystują właśnie motywy botaniczne w swoich mieszkaniach.

tapeta szara kafelki jadalnia w stylu skandynawskim
Szara tapeta we wzór przypominający kafelki metro to świetnie uzupełnienie jadalnianej przestrzeni. W połączeniu z drewnianymi motywami styl skandynawski będzie jeszcze bardziej efektownie się prezentował. Dodatkowo jasny motyw optycznie powiększy przestrzeń.

Równie popularne są modele winylowe z abstrakcjami, które dzięki swojemu wykonaniu nie brudzą się aż tak łatwo, co może być przydatne szczególnie w przypadku posiadania dzieci. Jeśli masz małą jadalnię i chcemy optycznie powiększyć przestrzeń, dobrym rozwiązaniem będą fototapety 3D oraz jaśniejsze warianty. Jeśli zaś masz duży metraż tego pomieszczenia możemy dosłownie szaleć. Widoki z krajobrazami, grafika z martwą naturą czy zbiornikami wodnymi – wybór zależy już tylko od Twojej inwencji twórczej.

Lamele ścienne w aranżacji jadalni w stylu skandynawskim – gorący hit!

Jeśli chcesz pokusić się o nieco więcej ekstrawagancji, możesz zastanowić się nad swoistą dekoracją, jaką są lamele ścienne. Jako, że wykonane są z różnego rodzaju drewna, jak chociażby dąb naturalny, wotan czy sonoma, idealnie wpisują się w skandynawską aranżację. Można je wyłożyć zaraz przy stole, który będzie stanowił przedłużenie tej ściennej dekoracji. Ciekawym zabiegiem może być również kontynuacja położenia ich z kuchni, co da przepiękną klamrę wnętrzarską.

lamele scienne dab wotan jadalnia skandynawska
Lamele ścienne są idealnym motywem, które będą sprawdzać się niemal w każdym pomieszczeniu. W jadalni będą doskonałym przedłużeniem kuchennego wystroju, a styl skandynawski nadal podtrzymany. Różne wersje kolorystyczne drewna sprawią, że nadamy indywidualnego charakteru według własnych upodobań.

Jeżeli pozwala Ci na to przestrzeń, możesz również pokusić się po panele sztukateryjne. Ta niezwykła ozdoba podbija serca wielu osób. Najczęściej możesz je spotkać w salonach czy w korytarzu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby na wolnej ścianie umieścić jeden lub kilka takich elementów. Delikatny motyw sztukateryjny pozwoli na dodanie pomieszczeniu nieco więcej elegancji. Jest również łatwy w czyszczeniu – same plusy!

Zobacz również
lamele w nowoczesnej kuchni inspiracje

Jadalnia w stylu skandynawskim – jak wkomponować w nią dobre oświetlenie?

Chcąc utrzymać skandynawską aranżację i dopełnić wizualnie to pomieszczenie, warto pamiętać o odpowiednim oświetleniu. Do jadalni ponownie można włączyć lampy, które masz już w kuchni. Najlepiej wypadną modele wiszące, które skutecznie rozjaśniają przestrzeń nad blatem jadalnianym. Można posłużyć się dwoma nurtami: w pierwszym przeważa styl bardziej przytulny i sielski. Łączy on bowiem drewno z ludowymi akcentami oraz prostą formą mebli. Drugi z kolei jest zdecydowanie bardziej minimalistyczny, w którym pełno jest surowego i chłodnego wzornictwa. Wystrój zależy tak naprawdę tylko od Ciebie.

Jeśli marzy Ci się jadalnia ciepła i rodzinna, lepiej postawić na lampy z elementami drewna czy nawet porcelany. Z kolei nowoczesna odsłona polubi się bardziej z wariantami metalowymi, lakierowanym lub wykonanymi z tworzyw sztucznych. Jeśli jest w Tobie nutka szaleństwa, możemy również dodać do jadalni nieco koloru. Coraz częściej dodatek pastelowych barw przebija się nawet w stylu skandynawskim. Potrafi on świetnie rozjaśnić przestrzeń i wprowadza nieco wiosennej atmosfery. Jeśli chcesz sprawić, że światło jeszcze lepiej rozejdzie się po pomieszczeniu, możesz zainwestować w ciekawe lustra. Te z ciemną ramką czy nawet same tafle szkła sprawdzą się idealnie.

Tekstylia w skandynawskiej jadalni – jakie się przydadzą?

Oprócz wcześniej wspomnianych dywanów, do jadalni w aranżacji skandynawskiej można dopasować całe mnóstwo dodatków oraz tekstyliów. Jako że głównym graczem w tym pomieszczeniu jest stół, warto na nim skupić najwięcej uwagi. Aby każdy posiłek jadło się komfortowo, można pokusić się o zakup eleganckich podkładek pod talerze. Idealnym dopełnieniem takiego kompletu będą również podstawki pod kubki czy filiżanki. Można je znaleźć w wersjach zarówno kamiennych, jak i tych bardziej rustykalnych.

Nie zapominaj również o wazonach i świecznikach. Diabeł tkwi w szczegółach, a właśnie takie dodadzą każdej jadalni wyjątkowego klimatu. Zadbaj jednak o to, aby każdy element nie był zbyt wysoki, co mogłoby przeszkodzić Ci w komfortowej rozmowie. Nie zawsze dużo znaczy więcej, dlatego zdecyduj się na jedną lub dwie ozdoby, które będą centralnym punktem stołu. Pierwszeństwo w takim przypadku powinny mieć posiłki, a także przestrzeń do ich wygodnego podawania.

COPYRIGHT 2020 4wall.pl ALL RIGHTS RESERVED.

Do góry