Panele Ścienne SPC
Panele ścienne winylowe nie są co prawda nowością, ale dopiero od kilku sezonów zdobywają tak wielkie uznanie ze strony klientów, którzy zdecydowali się na zmianę aranżacji. Mowa tutaj zarówno o wnętrzach mieszkalnych, ale też biurowych czy, ogólnie rzecz ujmując, handlowo-usługowych. Panele winylowe SPC są bowiem niezwykle uniwersalne w zastosowaniu, co czyni je atrakcyjną alternatywą dla pozostałych elementów wykończeniowych takich jak choćby lamele, farby czy fototapety. W jakich pomieszczeniach najlepiej je zamontować? Sprawdź, do czego pasują, a kiedy ich unikać oraz na co zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze!
Panele winylowe SPC - o czym dokładnie mowa?
W pierwszej kolejności warto jednak poświęcić kilka słów temu, czym właściwie są panele winylowe SPC (od angielskiego: stone plastic composite). Jak sama nazwa wskazuje, są to produkty dekoracyjne stworzone ze sztucznego materiału, a dokładnie z mieszanki kamienia wapiennego oraz specjalnego tworzywa sztucznego. Materiał ten tworzy tzw. rdzeń każdego z paneli, a całość otacza dodatkowa, przezroczysta warstwa ochronna, dzięki której panel SPC jest odporny na uszkodzenia i zarysowania. Połączenie właściwości winylu z rdzeniem kompozytowym sprawia, że panele są bardzo sztywne oraz cechuje je spora trwałość, praktycznie nieporównywalna z innymi podobnymi materiałami. To dlatego mówi się, że produkty tego rodzaju sprawdzają się w nawet najtrudniejszych okolicznościach.
Panel ścienny SPC - charakterystyka i największe zalety
Panel winylowy SPC na ścianę ma szereg właściwości oraz wiele atutów, które stawiają go ponad inne rozwiązania. Wśród najważniejszych trzeba wymienić wspomnianą już wytrzymałość, przez którą można rozumieć odporność na ścieranie, zmianę temperatur czy uszkodzenia mechaniczne. Jest to szczególnie ważne jeśli mamy dzieci czy zwierzęta, ale nie tylko - ściany w wielu przypadkach są narażone na zarysowania, zabrudzenia itp. Na szczęście płyty ścienne SPC są też łatwe w utrzymaniu czystości, wystarczy bowiem przetrzeć je mokrą szmatką i w ten sposób można wyczyścić większość plam. Ponadto, panele SPC są wodoodporne, a więc bez problemu można umieścić je nawet w tak wilgotnych pomieszczeniach jak łazienka czy kuchnia. Nie trzeba obawiać się przy tym, że ulegną zniekształceniu. Kolejną zaletą jest nowoczesny design, a więc wygląd paneli SPC, który w większości przypadków stanowi imitację naturalnych materiałów takich jak kamień, drewno, beton itp. Z sukcesem może więc je zastąpić, a na pierwszy rzut oka nie sposób zorientować się, że nie mamy do czynienia z prawdziwymi surowcami. Płyta SPC to więc rewelacyjny i o wiele tańszy zamiennik m.in. drogiego i trudno dostępnego marmuru. Rozwiązanie to spodoba się więc każdemu, kto ceni sobie wyrafinowane dekoracje, a jednocześnie chce wydawać kroci, aby zrealizować projekt z wykorzystaniem naturalnych materiałów. Nie można nie wspomnieć także o właściwościach akustycznych, ponieważ panele SPC skutecznie pochłaniają fale dźwiękowe oraz redukują efekt echa w pomieszczeniu.
Jak wykorzystać panele winylowe na ścianę SPC?
Panel winylowy ścienny to dla projektantów bardzo wdzięczny element, ponieważ z jednej strony jest dość uniwersalny, ale z drugiej zachowuje wyrazistość i oryginalny charakter. Istotne jest jednak to, aby panele SPC stanowiły ciekawy dodatek, trzeba więc zachować umiar i rozsądnie wykorzystać je w danej aranżacji. Najlepiej zamontować je wyłącznie na jednej ze ścian w danym pomieszczeniu, dzięki czemu nie będą przytłaczać, a wręcz przeciwnie - staną się elementem wiodącym i przykuwającym uwagę. Świetnym przykładem ich umiejętnego zastosowania jest pokrycie nimi ściany za telewizorem w salonie albo zewnętrznej ściany w korytarzu. Bardzo często jest też stosowany w przypadku salonu z aneksem kuchennym - jako rozwiązanie dekoracyjne wydzielające strefę jadalnianą lub po prostu jako panele winylowe do kuchni, która nie musi być tutaj połączona z innym pomieszczeniem. W kontekście obiektów handlowo-usługowych, mamy szereg możliwości aranżacyjnych z wykorzystaniem płyt SPC - można wyłożyć nimi podłogę, ale równie dobrze znajdą zastosowanie w poczekalni czy recepcji jako oryginalny element ozdobny. Dzięki temu będą już od wejścia zachwycać przybyłych klientów czy kontrahentów, działając na korzyść danej firmy, która może w ten właśnie sposób znacząco wyróżnić się na tle konkurencji.
Do czego pasują płyty winylowe SPC?
Wiemy już mniej więcej, gdzie najlepiej umieścić płyty SPC, zastanówmy się, z jakimi innymi elementami wykończeniowymi można połączyć, aby osiągnąć ciekawy efekt wizualny. Panele winylowe do kuchni można oczywiście zestawić z zabudową imitującą drewno w przeróżnych jego odcieniach (od orzecha, przez dąb sonoma, artisan, wotan, naturalny aż po czerń). Panele winylowe do łazienki świetnie sprawdzą się w zestawieniu z posadzką z tego samego materiału, choć można pokusić się tutaj o inną, kontrastującą kolorystykę, co wprowadzi do wnętrz odrobinę finezji. Jeśli chodzi o panele winylowe do pokoju gościnnego, ale też biura, sypialni czy pokoju dla dziecka, tak naprawdę możemy puścić wodzę fantazji, ponieważ nie ma tutaj zasad, których nie można złamać. Najlepiej jednak unikać podobnej kolorystyki, faktury, a już na pewno tego samego materiału na posadzce. Zamiast tego, można postawić na połączenie płyt SPC na ścianie z podłogą drewnianą lub tradycyjnymi panelami w kolorze drewna. Dzięki temu wnętrze stanie się bardziej stylowe, przytulniejsze i ponadczasowe. Ta ostatnia cecha jest bardzo istotna, ponieważ nie warto iść jedynie za trendami, lecz tworzyć aranżacje, które będą dobrze wyglądać także za wiele lat.
Panel SPC - czym kierować się przy wyborze?
Widzimy więc, że panele na ścianę winylowe to w większości przypadków strzał w dziesiątkę. Decydując się na zakup płyt SPC trzeba zwrócić uwagę na specyfikację techniczną danego produktu, w tym jego wymiary, grubość, przeznaczenie oraz sposób montażu. Zachęcamy do przyjrzenia się bliżej ofercie naszego sklepu, a w przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości - nasi eksperci służą pomocą.